Döntött a közrádió nagykuratóriuma

Bodacz Balázs
2005. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hollós Jánost, az intézmény igazgatásszervezésért felelős alelnökét tekinti az intézmény ideiglenes vezetőjének a Magyar Rádió (MR) civilekkel kiegészült nagykuratóriuma. Hollós az új elnök hivatalba lépéséig vezetheti az intézményt. Gellért Kis Gábor kuratóriumi elnök nem fogadja el a megítélése szerint jogszerűtlen döntést. A civil delegáltak leszögezték: a kuratóriumi elnökség – az MSZP-s Gellért Kis Gábor vezetésével – túlterjeszkedett hatáskörén, amikor az MR függetlenségét csorbítva tulajdonosi megbízottat nevezett ki az intézmény élére. A civil tagok felszólították továbbá a kuratórium elnökét, hogy a jövőben tartózkodjék a rádió munkatársainak elbizonytalanításától, amivel az intézményen belül káoszt okoz.
*
Korábban az MSZP által delegált kuratóriumi elnök, Gellért Kis Gábor a kormánypárti többségű elnökség döntését követően Szíjártó Istvánt jelölte meg az új elnök hivatalba lépéséig regnáló úgynevezett tulajdonosi megbízottként. Kondor Katalin ennek ellenére kitartott az általa korábban megnevezett Hollós János mellett. A Magyar Rádió civilekkel kiegészült nagykuratóriuma – jelenleg úgy tűnik – tegnap átvágta a gordiuszi csomót.
A kuratóriumi ülés napirendjén eredetileg ugyan nem szerepelt az ügyvezető személyének megjelölése, de a testület két civil kurátor kérésére az ügyet mégis napirendjére kívánta tűzni. Gellért Kis Gábor ekkor berekesztette az ülést, és nem adott lehetőséget a felvetés megtárgyalására, mondván: ahhoz a nagykuratóriumnak nincsen joga. Szadai Károly, a kuratórium fideszes alelnöke viszont szavazásra bocsátotta a kérdést, a civilek pedig a fent említett arányban Kondor jelöltje mellett álltak ki.
Szadai lapunk kérdésére elmondta: Gellért Kis Gábor az elmúlt hetek ámokfutása után levonhatná az általa más esetekben szívesen emlegetett személyi konzekvenciákat. – A kuratórium elnöke szembe ment az intézménnyel, és szembe ment azzal a kuratóriummal is, amelynek ő az elnöke. Mindennel és mindenkivel kész összeütközésbe keveredni, csak azért, hogy egyértelműen szocialista vezetés kezébe kerüljön a közrádió. Ez az a pont, ahol illene lemondania – fejtette ki Szadai Károly.
Kondor Katalin elmondta: a civilek jól mérték fel a helyzetet, ép ésszel és a jogszabályok helyes értelmezése után más döntést nem is hozhattak volna. Gellért Kis Gábor azon döntését, amely során a kuratórium elnöke nem bocsátotta szavazásra a kérdést, a rádióelnök csak úgy kommentálta: „jellemző”.
Gellért Kis Gábor közölte, mivel a kuratórium jogszerűtlenül, ráadásul az ülés hivatalos berekesztése után foglalt állást az ügyben, azt csupán szimpátiaszavazásnak tekinti. – A civilekkel kiegészült nagykuratórium májusban már egyszer szembehelyezkedett az elnökséggel, amikor nem sikerült rádióelnököt választani – mondta. Szerinte olyan erők dolgoznak a háttérben, akiknek nem érdeke a rádió normális működése. A kuratórium elnöke kijelentette: mivel az elnökség nem fogadja el a kuratóriumi döntést, dolgoznak a jogi megoldáson, de ennek részleteit nem árulta el.
Gellért Kis Gábor és Kondor Katalin mindvégig hangoztatta: az ő joga megnevezni az intézmény ideiglenes vezetőjét. Mindkét felet többször is megkérdeztük, hogy jogi úton kívánnak-e megerősítést nyerni döntésüket illetően, de csak kölcsönös egymásra mutogatás volt a válasz. Kondor szerint – állítása alapján jogosan – ő tett először személyi javaslatot, ezért a Gellért Kis Gábor vezette elnökségnek kell a döntést megtámadnia. Gellért Kis Gábor viszont úgy nyilatkozott, hogy mivel ő és az elnökség gyakorolja a tulajdonosi jogokat, ezért aki döntéseiket kifogásolja – jelen esetben Kondor Katalin –, az bírósághoz fordulhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.