Emberjogi törvény akadályozza Blairt

Amikor a brit belügyminiszter utasítására csütörtökön hajnalban őrizetbe vettek tíz terroristagyanús személyt, Charles Clarke tisztában volt vele, hogy darázsfészekbe nyúl. A letartóztatottak közül Abu Katada a legismertebb. Jordániában született, és hazájában terrorbombázás miatt életfogytiglani börtönre ítélték. Nagy-Britanniában mint menekült tartózkodik.

2005. 08. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A többiek mind algériaiak, valamennyien részt vettek voltak terrorakciókban, egyikük illegálisan tartózkodik az országban, egy másik hamis francia útlevéllel jött be. Valamennyiüket ki akarják toloncolni Nagy-Britanniából mint az ország biztonságát veszélyeztető külföldieket.
A baj csak az, hogy az Egyesült Királyság törvénybe iktatta az EU emberjogi törvényét, amely tiltja, hogy olyan országba toloncoljanak ki bárkit, ahol kínzás és esetleg halálbüntetés vár rá. Ugyanakkor a legmagasabb brit jogi fórum (a lordok házában helyet foglaló főbírók) egyszer már kényszerítette a kormányt, hogy szabadlábra helyezzen olyan – ítélet és határidő nélkül – börtönben tartott személyeket, akiket az emberjogi törvény miatt nem lehet saját hazájukba visszatoloncolni. A kormány most két érvvel védekezik: az első, az emberjogi szervezetek kielégítésére az, hogy közös memorandumokat ír alá az érintett országokkal, amelyekben ezek kötelezik magukat, hogy a kiadott, illetve hazatoloncolt személyeket nem kínozzák meg, és hogy nemzetközi felügyelet alatt, nemzetközileg elfogadott színvonalú bírósági eljárást indítanak ellenük. A másik, a brit főbírók ellenvetéseinek leszerelésére az, hogy nem ítélet és határidő nélkül maradnak börtönben az elfogottak, hanem határozott kitoloncolási szándékkal, és csak addig, amikor ez gyakorlatilag keresztülvihető – vagyis amíg alá nem írják a szükséges memorandumokat. Tony Blair olyan törvényt akar elfogadtatni a parlamenttel, amely kötelezi a bírókat, hogy terroristaperekben az ítélethozatalnál figyelembe vegyék a lakosság biztonságának szempontjait.
Egy dél-angliai mecsetből a gyülekezet idősebb tagjai tettlegesen távolítottak el többeket, akik 16–20 éves fiatal férfiakat próbáltak toborozni dzsihádista kiképzőtáborokba. A toborzók az al-Muhadzsirun nevű szervezet tagjai. Vezetőjük a napokban Libanonba menekült Omar Bakri Mohammed sejk.

*****
Szabad a hitszónok. Szabadlábra helyezték alig egynapos őrizet után Omar Bakri Mohammed sejket, a nagy-britanniai muzulmánok legszókimondóbb hitszónokát tegnap a libanoni hatóságok, miután a bejrúti főügyész bejelentette: a muzulmán hitszónok a vizsgálat szerint nem követett el terhére róható bűncselekményeket, s ezért minden feltétel nélkül szűnik meg őrizete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.