Kellemetlen időzítés a civil szektornak
A jelentés a lehető legrosszabbkor érkezett a nonprofit szervezetek számára. Európában egyre több európai parlamenti képviselő bírálja a civil szervezeteket, főként amiatt, hogy EU-s forrásokat lobbizásra használnak fel.
Az Európai Néppárt (EPP) EP-képviselői például azt állítják, hogy az Európai Bizottság kifejezetten azért finanszírozott egyes civil szervezeteket, hogy azok az uniós intézményekben – köztük magában a bizottságban is – a zöldmegállapodás (European Green Deal) mellett lobbizzanak. A bizottság múlt heti nyilatkozata részben ezt a vádat is megerősíteni látszik.
Az EU következő hosszú távú költségvetéséről szóló korai egyeztetések során felmerült, hogy a környezetvédelmi és klímavédelmi programok forrásait csökkenthetik – ha nem is szüntetik meg teljesen –, mivel az uniós prioritások a zöldügyekről egyre inkább a védelemre, a kereskedelemre és a versenyképesség erősítésére helyeződnek át.
Nemzetközi szinten is szűkülnek a finanszírozási lehetőségek, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy befagyasztja a USAID évi 27 milliárd dolláros külföldi fejlesztési programját.
Daniel Freund, a Zöldek európai parlamenti képviselője a Politicónak nyilatkozva attól tart, hogy az Európai Számvevőszék jelentését „egyes politikai erők visszaélésszerűen felhasználhatják”, és ez további támadásokat indíthat a civil szervezetek ellen.
Ha valaki csak a címet olvassa el, azt hiheti, hogy a hibát a civil szervezetek követték el, pedig ez az EU-támogatások kedvezményezettjeinél általános probléma
– mondta Daniel Freund.
A civil szervezetek ugyanakkor üdvözölték a jelentést. „A lényeg, hogy nincs botrány. Egyszerűen egyértelműen szükség van az átláthatóság erősítésére” – fogalmazott Patrizia Heidegger, az Európai Környezetvédelmi Iroda politikai igazgatója. Ez a szervezet Brüsszel egyik legnagyobb környezetvédelmi NGO-ja.
Az Európai Számvevőszék vizsgálata szerint az EU 2021 és 2023 között 7,4 milliárd eurót osztott szét 90 civil szervezetnek, de a támogatások felhasználása nem eléggé átlátható. A jelentés hiányolta a pontos ellenőrzést az uniós értékek betartása felett, és rámutatott, hogy egyes szervezetek valótlanul NGO-ként jelentkeztek. A Számvevőszék ezért szigorúbb definíciót, részletesebb beszámolást és alaposabb ellenőrzést javasol.