Brüsszel átláthatatlanul tömi pénzzel az NGO-kat

Az Európai Unió évente több milliárd eurót juttat civil szervezeteknek anélkül, hogy megfelelően nyomon követné, mire költik a támogatásokat, vagy hogy valóban valódi NGO-khoz kerül-e a pénz – állapítja meg az Európai Számvevőszék bíráló hangvételű jelentése. A dokumentum szerint a rendszer „átláthatatlan” és „homályos”, ezért átfogó reformra lenne szükség, hogy transzparensebbé váljon a támogatások odaítélése, ellenőrzése és nyilvánosságra hozatala. A jelentés várhatóan tovább élesíti majd a vitát arról, hogyan használják fel a civil szervezetek az EU-s forrásokat.

2025. 07. 04. 10:52
Európai Parlament Fotó: JOHN THYS Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az EU által civil szervezeteknek nyújtott támogatások átláthatósága továbbra is problémás, mivel az EU-finanszírozásra – beleértve a lobbizást is – vonatkozó információk nem megbízhatók és nem átláthatók” – mondta Laima Andrikienė, az Európai Számvevőszék (ECA) jelentéséért felelős tagja, aki korábban az Európai Néppárt képviselője volt – írja a Politico.

Brüsszel ellnőrizné, hogyan használják fel a civil szervezetek az EU-s forrásokat (Fotó: MIKKEL BERG PEDERSEN / Ritzau Scanpix)
Brüsszel ellenőrizné, hogyan használják fel a civil szervezetek az EU-s forrásokat (Fotó: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix)

A jelentés éles kritikája muníciót ad az Európai Parlament azon konzervatív képviselőinek, akik szerint át kell alakítani az EU-pénzek civil szervezeteknek való elosztásának rendszerét, mert az jelenleg nem átlátható, és gyakran az uniós intézmények lobbizására használják fel

 – ezt a problémát maga a jelentés is kiemeli.

A dokumentum középpontjában a lobbizás kérdése áll: vajon a civil szervezetek közpénzt használnak-e fel az uniós politika befolyásolására? És ha igen, ez mennyire fér össze az EU értékeivel? Az ECA szerint az Európai Bizottság nem volt elég alapos ezeknek a kérdéseknek a vizsgálatában.

A Számvevőszék bírálta azt is, hogy a bizottság nem hozta nyilvánosságra az EU-támogatásban részesülő civil szervezetek érdekképviseleti tevékenységére vonatkozó információkat.

Ugyanakkor a jelentés – kritikus hangvétele ellenére – elismeri, hogy a 2018-as utolsó értékelés óta történt némi előrelépés. Megjegyzi például, hogy azóta 

a bizottság kiadott egy iránymutatást, amely kifejezetten megtiltja az uniós források lobbizásra való felhasználását. 

Andrikienė szerint azonban a rendszer egészében továbbra is „túl átláthatatlan”. Mint mondta: „Javításokra van szükség. Nem folytathatjuk ugyanúgy, mint eddig”. Fontos ugyanakkor, hogy a Számvevőszék nem talált bizonyítékot arra, hogy a civil szervezetek jogsértő vagy az uniós értékekkel összeegyeztethetetlen módon használták volna fel a támogatásokat – beleértve a lobbitevékenységet is.

 A jelentés ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az átláthatóság hiánya miatt fennáll ennek a kockázata.

A bizottság a múlt héten kiadott nyilatkozatában elismerte, hogy „egyes esetekben” a civil szervezetek által benyújtott munkaprogramok „konkrét érdekképviseleti tevékenységeket és indokolatlan lobbizást tartalmaztak”.

Kellemetlen időzítés a civil szektornak 

A jelentés a lehető legrosszabbkor érkezett a nonprofit szervezetek számára. Európában egyre több európai parlamenti képviselő bírálja a civil szervezeteket, főként amiatt, hogy EU-s forrásokat lobbizásra használnak fel.

Az Európai Néppárt (EPP) EP-képviselői például azt állítják, hogy az Európai Bizottság kifejezetten azért finanszírozott egyes civil szervezeteket, hogy azok az uniós intézményekben – köztük magában a bizottságban is – a zöldmegállapodás (European Green Deal) mellett lobbizzanak. A bizottság múlt heti nyilatkozata részben ezt a vádat is megerősíteni látszik.

Az EU következő hosszú távú költségvetéséről szóló korai egyeztetések során felmerült, hogy a környezetvédelmi és klímavédelmi programok forrásait csökkenthetik – ha nem is szüntetik meg teljesen –, mivel az uniós prioritások a zöldügyekről egyre inkább a védelemre, a kereskedelemre és a versenyképesség erősítésére helyeződnek át.

Nemzetközi szinten is szűkülnek a finanszírozási lehetőségek, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy befagyasztja a USAID évi 27 milliárd dolláros külföldi fejlesztési programját.

Daniel Freund, a Zöldek európai parlamenti képviselője a Politicónak nyilatkozva attól tart, hogy az Európai Számvevőszék jelentését „egyes politikai erők visszaélésszerűen felhasználhatják”, és ez további támadásokat indíthat a civil szervezetek ellen.

Ha valaki csak a címet olvassa el, azt hiheti, hogy a hibát a civil szervezetek követték el, pedig ez az EU-támogatások kedvezményezettjeinél általános probléma

 – mondta Daniel Freund.

A civil szervezetek ugyanakkor üdvözölték a jelentést. „A lényeg, hogy nincs botrány. Egyszerűen egyértelműen szükség van az átláthatóság erősítésére” – fogalmazott Patrizia Heidegger, az Európai Környezetvédelmi Iroda politikai igazgatója. Ez a szervezet Brüsszel egyik legnagyobb környezetvédelmi NGO-ja.

Az Európai Számvevőszék vizsgálata szerint az EU 2021 és 2023 között 7,4 milliárd eurót osztott szét 90 civil szervezetnek, de a támogatások felhasználása nem eléggé átlátható. A jelentés hiányolta a pontos ellenőrzést az uniós értékek betartása felett, és rámutatott, hogy egyes szervezetek valótlanul NGO-ként jelentkeztek. A Számvevőszék ezért szigorúbb definíciót, részletesebb beszámolást és alaposabb ellenőrzést javasol. 

EU-s civil támogatások ellenőrzése – új vizsgálócsoport az EP-ben

Az Európai Parlament 2025. június 19-én hozott létre egy 13 tagú munkacsoportot, amely hat hónap alatt átvizsgálja az EU civil szervezeteknek nyújtott támogatásait. A cél annak feltárása, hogy a pénzeket használták-e lobbizásra, különösen a Green Deal érdekében. Az EPP és az ECR frakció támogatta a vizsgálatot, míg a zöldek, liberálisok és szocialisták ellenezték. A munkacsoport jelentést készít majd, ami alapja lehet későbbi szabályozási változtatásoknak – írja az Euronews.

Borítókép: Európai Parlament  (AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.