Épületeiből kiebrudalt igazságszolgáltatás

Az ítélőtáblák felállítása új megvilágításba helyezte az igazságszolgáltatásnak azt a törekvését, hogy szeretnék visszavenni a Legfelsőbb Bíróság hajdani épületét, a Kúriát. Miközben a bíróság céljaira épült csodálatos budapesti márványpalota a Néprajzi Múzeumnak és a Politikatörténeti Intézetnek ad otthont a Parlament közelében, a Kossuth téren, a bíróságok több száz millió forint bérleti díjat fizetnek évente, mert másként nem lenne hol ítélkezniük.

2005. 08. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt két év tapasztalata igazolja: végtelenül gazdaságtalan és méltatlan az, hogy a 2003. július 1-jén felállított Fővárosi Ítélőtáblának nincs önálló székháza. A tábla harmadrészét kitevő büntetőkollégium a Legfelsőbb Bíróságon kapott helyet, s azóta is albérlő ott, a Markó utca 16.-ban. Nem a bírák kényelmi szempontjai, igényei számítanak természetesen, bár nem közömbös, miként végzi a munkáját, aki mások szabadságáról dönt. A lényeg, hogy a függetlenség és annak a látszata is sértetlen legyen.
– Nem egészséges, ha különböző szintű ítélkező fórumok egyazon épületben dolgoznak – mondta nemrégiben egy tárgyalás szünetében Sándorffy György ügyvéd. Az ügyfelek azt is gondolhatják – vélte –, hogy a munkában is vannak átfedések.
Most ez a helyzet. Egyik nap az egyik, másik nap a másik bíróság ítélkezik ugyanott – a büntetőügyekben legalábbis. A tábla polgári, gazdasági és közigazgatási kollégiuma pedig Budán, a Feketesas utcában bérelt irodaházban működik, s évi 250 millió forintos bérleti díjat fizet.
Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság (LB) és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke azt gondolja, elérkezett az ideje, hogy az ítélkezés visszakapja a Kúria Kossuth téri épületét. Gazdasági és szimbolikus jelentősége egyaránt lenne ennek – mondta lapunknak a főbíró. Fontos volna – tette hozzá –, hogy a hatalmi ágak, így az Országgyűlés és az LB egymás közelében helyezkedjenek el, miként ez korábban is volt. Az elnök utalt rá, hogy a rendszerváltozás óta mindegyik kormány helyesnek és szükségesnek látta a Kúria visszavételét, ám ez nem valósult meg. Nem kétséges ugyanakkor, hogy a döntés érdekeket sérthetne, s ettől függetlenül is, a ki- és a beköltözés csak hosszabb idő alatt valósulhatna meg.
Ahhoz, hogy a bíróság céljaira tervezett és épített Kúriát a Kossuth téren birtokba vehesse az igazságszolgáltatás, előbb helyet kell keresni a Néprajzi Múzeumnak és a Politikatörténeti Intézetnek. E két intézmény van ugyanis használóként feltüntetve az állami tulajdonú épület tulajdoni lapján. Katona Márta, az utóbbi szervezet gazdasági igazgatója kérdésünkre azt válaszolta: nem mennének ki akárhová és akármikor. A Politikatörténeti Intézet ugyanis 140 ezer kötetes könyvtárat, s 4500 iratfolyóméter terjedelmű iratot tárol itt. Tudományos és kutatóintézetként működik. Nem pártintézményként, noha a baloldali pártok történetét bemutató iratanyagot és egyéb munkákat bocsát az érdeklődők rendelkezésére. Az intézet a Kúria Alkotmány utcai szárnyában található, s a gazdasági igazgató szerint alapítványi pénzből él – az összeget az állami költségvetés bocsátja az alapítvány rendelkezésére. Ez a támogatás az idén 145 millió forint.
Katona Márta úgy véli, nem biztos, hogy a Kúria alkalmas lenne bíróságnak. Hogy iratok, könyvek tárolására jó-e? Arra sem ideális – válaszolt az igazgató.
Korábban a Néprajzi Múzeum vezetői is úgy nyilatkoztak: szerintük nem való bíróságnak a Kúria. Ám, hogy ennek eldöntését miért nem bízzák a bíróságra, nem fejtették ki. Talán azért, mert nem volt és jelenleg sincs meg a kormányzati elhatározás a két intézmény távozásáról, elhelyezéséről. Lomnici Zoltán szerint mindkettejük részére több konkrét helyszín említtetett már. A kormány ennek a ciklusnak az elején támogatásáról biztosította az igazságszolgáltatást és felmérés is készült mind a Kúriáról, mind pedig a két mostani lakó számára számításba vehető helyszínekről. Ismeretes a Glatz Ferenc által vezetett történeti bizottság véleménye is: a bíróságnak vissza kell kapnia a Kúriát.
Ám a pénz és a döntő elhatározás hiányzik. A költözködés költségét vagy annak többszörösét ugyanakkor a bíróság több év alatt kifizeti bérleti díjra. Nem- csak a fővárosi tábla kétharmada működik ugyanis bérelt épületben, hanem például a főváros munkaügyi bírósága is. Mint Gatter László, a Fővárosi Bíróság (FB) elnöke elmondta, a munkaügyi bíróság kiköltözésével végre sikerült enyhíteni a nyomasztó helyhiányon az FB Markó utca 27. szám alatti épületében. Gond van azonban a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB), a Markó utca 25.-ben is – itt is óriási a tumultus. A bíróságok jogköre egyre bővül, nő a létszám és a technikának is kell a hely. Abból viszont hiány van.
„Ha visszakapnánk a Kúriát, s a Legfelsőbb Bíróság az OIT-vel együtt beköltözhetne oda, felszabadulna a PKKB Markó utca 25. szám alatti épületének igen szép és értékes Szalay utcai traktusa is” – mondta Lomnici Zoltán. Utóbbi épületrészt, az OIT mostani otthonát ekkor visszakapná a Markó utcai szárnyban dolgozó Pesti Központi Kerületi Bíróság. Ezt 1957-ben vették el tőle. Az LB elköltözése a Markó utca 16.-ból pedig azt jelentené, hogy önálló székházhoz jut a Fővárosi Ítélőtábla, hiszen megkapná az LB jelenlegi épületét.
Az igazságszolgáltatás kiebrudalása saját épületeiből egyébként a szocialista táborban megszokott rend szerint zajlott le a háború után. Ekkor volt érvényben az az elképzelés, hogy az állam és a jog elhal, mire beköszönt a kommunizmus. Addig nyugodtan összehúzhatja magát a bíróság. Ráadásul Rákosi Mátyást anno a táblán ítélték el, a Kúria épületében. Ez végképp megpecsételte Iustitia hajlékának sorsát. A Hauszmann Alajos tervei alapján 1893–96 között épült négyszintes igazságügyi palotát ugyanis – melynek nettó alapterülete 15 228 négyzetméter – 1948-ban a Magyar Munkásmozgalmi Intézet kapta meg, egy évvel később pedig a Munkásmozgalmi Múzeum. A Párttörténeti Intézet – a mostani Politikatörténeti Intézet elődje – az MSZMP intézményeként 1957-től székelt az Alkotmány utcai szárnyban, ahol a háború előtt az akkori ítélőtábla dolgozott. Utóbb, 1973-ban került az épületbe – nem csekély stílustöréssel – a Néprajzi Múzeum.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.