Gyilkosság Szudánban?

Hírösszefoglaló
2005. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szudáni hadsereg valósággal megszállta a főváros, Kartúm központját, hogy megfékezze a hétfőn kitört zavargásokat, ám az erőszaknak így sem sikerült megálljt parancsolni. A polgárháborús hangulatot idéző összecsapásokban eddig negyvenketten vesztették életüket.
Az erőszak azután robbant ki a szudáni nagyvárosokban, hogy hivatalosan is bejelentették a békefolyamat kulcsfigurájának tekintett John Garang halálhírét. Kartúmi közlés szerint a politikus Ugandából hazafelé jövet szenvedett helikopter-balesetet, ám a fekete bőrű, keresztény és animista dél-szudániak – akik közül sokan települtek a háború elől menekülve a fővárosba – azt feltételezik, hogy a januári békeegyezség és a színleg szívélyessé vált kapcsolat ellenére El-Besir elnök tetette el láb alól korábbi ellenségét, az ország első alelnökévé előlépett volt lázadóvezért. A dél-szudáni menekültek ezrei éppen ezért gépkocsikat gyújtottak fel, boltokat fosztogattak, arab kinézetű járókelőket vertek meg, és köveket hajigáltak a kivezényelt rendőrökre.
Az eseményekkel párhuzamosan tegnap délelőtt kormánydelegáció érkezett a dél-szudáni New Site-ba, az eddig Garang által irányított Szudáni Népi Felszabadító Mozgalom (SPLM) főhadiszállására, hogy Kartúm részvétét tolmácsolják, és a januárban Nairobiban megkötött békemegállapodás alkalmazásáról tárgyaljanak az érintett felekkel.
A világ vezető politikusai üzeneteikben mindeközben egyértelműen kifejezték azt az óhajukat, hogy az afrikai országban folytatódjék a megbékélési folyamat – jelentette az MTI.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.