Ide a pénzt!

2005. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eladósítottuk az országot, s most gigantikus összegeket kell adósságcsökkentésre költenünk? Sebaj. Politizálásunk árát megfizettetjük a lakossággal. Tömören valahogy ekképpen fogalmazhatjuk meg a Gyurcsány-kormány ars poeticáját. S aki harácsolni akar, az rendszerint türelmetlen. Mi mással magyarázható például a kék könyv sürgős bevezetése augusztus elsején, miután márciusban a száz lépés program részeként a miniszterelnök bejelentette ezen ötletét a parlamentben. Olyan felesleges gittrágásra, mint amilyen a megfelelő előkészítés, az érintett jogszabályok áttekintése, harmonizálása, már nem jutott idő, de nyilván az erre irányuló akarat is hiányzott.
Ennek következtében nyilatkozta lapunknak Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke, hogy a munkafelügyeleti, a munkavédelmi, valamint a magántulajdonról és az alkalmi munkáról szóló törvények nincsenek összhangban egymással: egyes rendelkezések értelmében az ellenőrök nem léphetnek be magánterületre, ám ha mégis bemennek a magánlakásba, akkor is kiüresedik a jogkörük.
S most már erősen meg kell gondolnia az embernek, hogy ha elutazik két hétre, eddigi szokása szerint megkérje-e a szomszédját, etesse meg naponta az otthon hagyott kutyát és macskát, adjon nekik vizet, locsolja meg időnként a virágokat, s vegye ki a postaládából a küldeményeket. Különösen, ha e szívességet némi ajándékkal hálálná meg. Mert mi történhet, ha mindez egy másik szomszéd tudomására jut, aki nem igazán viseltetik irántunk jóindulattal? Még Kiss Gábor, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium sajtófőnöke is elismerte, hogy az illetékes szerv egy rosszindulatú szomszéd bejelentése nyomán is ellenőrizheti, kiváltotta-e a kék könyvet az alkalmi munkavállaló, s a megvette-e a közteherjegyet a munkaadó. Márpedig olyan bizony előfordul, hogy valaki haragban van a szomszédjával, s remek lehetőséget kínál ez a kabinet által megteremtett helyzet, hogy a szomszéd viselkedése miatt elszenvedett sérelmeit, bosszúságait bárki megtorolhassa. Akár feljelentéshullámot is elindíthat ez a rendelkezés, ami által ismét az ötvenes években érezhetjük magunkat. Akkoriban politikai vádakkal tartották sakkban a lakosságot, most viszont az elviselhetetlen adóterhekkel, a gazdasági bűnözéssel való vádolhatósággal lebegtetik a bárdot az állampolgárok feje felett.
A jogharmonizálatlanság ráadásul nemcsak a kék könyvre és az uniós adószabályokba ütköző iparűzési adóra igaz, hanem úgy tűnik, az a jogszabály is uniós irányelvet sért, amely szerint bizonyos állami támogatások esetén a vállalkozás nem vonhatja le az összes, egyébként levonható áfát. Márpedig ha az Európai Bíróság megsemmisíti a rendelkezést, várhatóan visszamenőleges hatálylyal teszi ezt. A Világgazdaság úgy fogalmaz, hogy újabb adóbomba ketyeg. S ha már a kormány méltatlannak érezte, hogy még időben tisztázza ezt a problémát, vajon miként akarja majd előteremteni a visszafizetendő összeget? Természetesen újabb adóemeléssel és/vagy újabb adónem bevezetésével. Ki lehet deríteni, hogy a takarítónők például nem fizetnek be akkora összeget, mint amennyit a szaktárca a kék könyv bevezetése kapcsán prognosztizált.
Pedig jó lenne, ha a takarítónőket nem kényszerítenék pályaelhagyásra. Lesz itt még elég dolguk – a kormányváltás után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.