Kaukázusi rádiókör

Csontos János
2005. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs a Magyar Rádiónak elnöke – megbízott elnöke viszont vagy kettő is van, vagy egy sem. A kaukázusi krétakörre emlékeztető tekervényes történet közben szerencsére az adás zavartalanul folyik. Kondor Katalin vezetői mandátuma – miután a bíróság által alávaló rágalomnak minősített politikai célzatú ügynökvádakkal nem sikerült az elnök asszonyt idő előtt „kilőni” – kerek négy esztendő múltán lejárt, s gondos gazdaként távozása előtt megbízta az ügyvezetéssel az utód megválasztásáig szóló időtartamra Hollós János alelnököt, amely lépést még Gellért Kis Gábor, a rádiókuratóriumi elnökség szocialisták által delegált feje is tudomásul vett. Aztán történt valami. Talán leszóltak a pártközpont(ok)ból, hogy nem lesz ez így jó: vészesen közelegnek a választások, s a rádió ostroma kívülről még 1956-ban sem sikerült – mindenesetre Gellért Kis álláspontot váltott, s azt kezdte hangoztatni, hogy az ügyvezető elnököt kinevezni a leköszönő elnök helyett a kuratóriumi elnökség joga. Meg is környékezték sebesen a másik eddigi rádióalelnököt, s megindult a kampány Hollós diszkvalifikálására. Ám ekkor beütött a mennykő: a civil nagykuratórium – amelyet Gellért Kis és társai afféle díszítősornak képzelnek el a tulajdonosi jogok gyakorlásában – megmakacsolta magát, s véleményt kívánt nyilvánítani e kardinális kérdésben. Gellért Kis azonban valahogy épp ezt nem akarta: merő véletlenségből épp akkor rekesztette be a nagykuratóriumi ülést, amikor a voksolásra került volna a sor. Szerencsére a helyettese, Szadai Károly is felteheti szavazásra a kérdést, így aztán ország-világ előtt világossá válhatott: a civil kurátorok Hollóst akarják az interregnum idejére.
Az utóvédharc szinte a döntés pillanatában kezdetét vette. Pető Iván, a parlament kulturális bizottságának SZDSZ-es elnöke például olyan szomorú lett a Nap-kelte stúdiójában az uralkodó médiaállapotoktól, hogy a néző majdnem sírva fakadt. Mellékes körülmény, hogy az uralkodó médiaállapotokat nem csekély részben Pető és elvbarátai barkácsolták össze, de Pető megnyilatkozásai az általa betöltött kultúrpozícióra való alkalmasság tekintetében is elbizonytalaníthatják a választópolgárt. Szerinte például a médiában „olyan se volt, hogy királyságot alapítottak, és maga nevezte meg az utódját, hogy is mondjam: a trónról lemondó vagy mandátumát befejező uralkodó”. Létezik az, hogy Pető médiapolitikusként ne értesült volna arról, hogy sikertelen elnökválasztások esetén miként oldották meg a Magyar Televízió vagy a Duna Televízió irányítását? Vagy talán a bizottsági elnök úr nem bízik a törvényességben? Ez könnyen lehet, hiszen szerinte „lesz nyilván egy per, és évek múlva vagy hónapok múlva majd hoznak egy ítéletet, amit lehet, hogy másodfokon az ellenkezőjére fordítanak”. Bizony, lehet. Ez a montesquieu-i jogállam, kedves Pető úr. Aki szerint „a szabály egyértelmű: a kuratórium elnöksége ad megbízást” – de ezt a helyet nem tudja megmutatni a médiatörvényben. „Ha jól emlékszem, szabályozó is van tételesen” – rebegi; de rosszul emlékszik.
Ehhez képest az MSZP által delegált Gellért Kis Gábor pitiánersége – hogy Kondor megbízatása július 31-ig vagy augusztus 1-jéig tartott-e – valósággal szórakoztató. (Erről jut eszembe: mit sem tudni arról, hogy áll a pere a Heti Világgazdasággal, amiért bizonyos Gellért Gábor – történetesen Gellért Kis Gábor adataival – felkerült a HVG Online hírhedt ügynöklistájára.) „Boldog egyébként az az ország, amelynek mondjuk a rádió, a közrádió elnökválasztása ilyen hihetetlenül fontos probléma” – mondta. Hát igen. De mindig akad néhány boldogtalan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.