Képkockák 1956-ból (2.)

A Nemzeti Múzeum lapunkban is közzétette szándékát, hogy 2006-ban, az 1956-os forradalom 50. évfordulóján reprezentatív fotókiállítást rendez olyan felvételekből, amelyek eddig az ismeretlenség homályában voltak. Ettől a szándékától vezérelve azzal fordult a széles közvéleményhez, hogy a forradalom napjaiban készített amatőr felvételekkel járuljon hozzá a kiállítás sikeréhez. Mottó: „Az emlékeink mindig régiek, a reményeink pedig újak.” (Ismeretlen)

Kő András
2005. 08. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rádiónál bekövetkezett, 1956. október 23-i lövöldözés kezdetét taglaló tanulmányok roppant ellentmondásosak. A visszaemlékezők csak egy-egy szeletét ismerik az eseményeknek, ezekből áll össze a kép. Mindenesetre amit Borbély Pál, az egykori sokszoros válogatott kosárlabdázó, 1954-től a Népsport munkatársa nyugdíjasként ma elmondott, korábban ismeretlen volt a közvélemény előtt.
Ismeretes, hogy október 23-án este fél kilenc előtt néhány perccel Nagy Imre lépett a Parlament erkélyére, akit először megéljeneztek, majd a megszólítás miatt („Kedves elvtársak!”) kifütyültek. Ezt követően a tömeg skandálni kezdte: „Nincs elv-társ! Nincs elv-társ!” A hallgatóság között ott szorongott Borbély Pál is. És ekkor jött a hír, hogy a rádiónál lőnek. Még délután fél hat tájékán ugyanis a tüntetők egy része, körülbelül öt-hatszáz ember a Kossuth Lajos térről a rádió elé vonult, hogy beolvassa az egyetemisták követeléseit.
Nagy Imre beszéde után kollégánk a tömeg egy részével a Kossuth térről a rádióhoz tartott. Elhagyták a Blaha Lujza teret, a Nagykörúton haladtak tovább, majd az első keresztutcán, a Bérkocsis utcán igyekeztek a Gutenberg tér felé.
– Énekelve érkeztünk el a Bérkocsis utca sarkáig, amikor a menet eleje befordult a Gutenberg tér felé – emlékezett Borbély Pál. – És ebben a pillanatban eldördült három puskalövés. Óriási kiabálás volt a válasz. Az emberek visszaszaladtak a körútra. Közben kiemeltek egy szőke egyetemista gyereket, aki fejlövést kapott, és azonnal meghalt. Állítom, hogy ő volt 1956 első halottja! Láttam, megéltem, nem másoktól hallottam. Tanácstalanok voltunk, mi legyen a halottal. Javaslatomra elvittük a Szabad Nép székházához – én nyitottam ki az ajtót –, fel az első emeletre, a főszerkesztőnek volt egy nagy asztala, arra fektették rá, és letakarták egy nemzeti színű zászlóval.
– Vajon ki volt ő?
– Sajnos fogalmam sincs. Rajta kívül még egy nő kapott haslövést, de őt elvitték a mentők. Amikor visszamentem a helyszínre, akkor már őrjöngve kiabáltak az emberek, tudniillik kiderült, hogy a Bérkocsis utcát, illetve a körútról a Gutenberg térre vezető következő útszakaszt, a Békési utcát – ez torkollik a Bródyba – lezárta két ávós teherautó.
– Tőlük jöhetett a három lövés?
– Egyértelmű. Az autókon hasaltak, és így figyelték, hogy mi történik. Időközben a Békési utcából kikanyarodott egy zöld színű kis terepjáró, egy ávós tiszt ült benne, ő is vezetett. De elfeledkezett arról, hogy korábban a Nagykörúton pályajavítás okán a villamossínek mellől felszedték a köveket, így aztán elakadt a sínek között. Már nem tudtam végignézni, ahogy a tömeg a kockakövekkel meglincselte.
– Mi történt ezután?
– Még előzőleg arra lettem figyelmes, hogy azt kiabálták az emberek: „A fiúk elmentek fegyverekért.” És valóban. Mire visszakanyarodtam a Rákóczi térről, mert nagy ívben elkerültem a lincselés helyét, addigra már jött egy teherautó, és hozta a fegyvereket a Kiliánból. Puskát és lőszert. Utóbbit a jellegzetes faládákban. Olyan felnőtt és gyerek is fogott fegyvert, akinek fogalma sem volt arról, hogyan kell a töltényt betölteni. Persze mindjárt akadtak, akik segítettek nekik. A fegyverek láttán a két teherautó ávósai is jobbnak látták kereket oldani. Én visszasiettem a Szabad Nép székházához, elbeszélgettem néhány nyomdásszal, aztán igyekeztem haza – a Bartók Béla úton laktam akkoriban –, hogy elmondjam: visszamegyek a laphoz, mert a „Hazugság házát” – így nevezték a Szabad Népet – fel akarják gyújtani. Amikor éjfél körül átjöttem a Szabadság hídon, a Kálvin téren meg kellett állnom, mert a Ráday utca felől teherautók érkeztek; a rajta lévők azt énekelték: „Vörös Csepel, vezesd a harcot, Váci út, felelj neki.” Fegyverrel a kezükben leszálltak, a Múzeum-kerten, illetve a Tildy-palotán keresztül hátbatámadták a rádiót, és szerintem ők foglalták el. Hátulról, a csepeli munkások!
A rádió őrségének életben maradt tagjai október 24-én reggel kilenc órakor tették le a fegyvert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.