Tíz megye közútjain próbálják ki a rendőrök azt az eszközt, amely kimutatja, ha drog hatása alatt vezet valaki. A kísérlet nyár elején kezdődött, a tapasztalatokat az év utolsó negyedévében dolgozzák fel a szakemberek – nyilatkozta lapunknak Pausz Ferenc, az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztályának vezetője. Egyelőre százat osztottak ki a járőrök között a nem egészen ezer forintba kerülő, egyszerű szerkezetből. Az autós saját maga által egy pálcikán levett nyálmintáját a rendőrök az eszköz indikátorrészébe helyezik, ekkor a kijelző elszíneződéséből láthatóvá válik az eredmény. Ha az autós „tiszta”, a szerkezet nem jelez. A vizsgálat időtartama tizenöt perc.
A módszer a szokásos alkoholszondás ellenőrzéshez hasonlít. Az osztályvezető elmondta: a drogteszt önmagában nem bizonyító erejű egy esetleges későbbi eljárásban, s a vezető sem köteles alávetni magát a procedúrának. Annál az autósnál jöhet szóba az alkalmazása, akinek magatartása, beszéde, mozgása valamilyen formában eltér a megszokottól, a normálistól, és az alkoholszonda negatív eredményt mutatott ki nála. Ilyen esetekben joggal fogalmazódik meg a gyanú, hogy a sofőr bódító hatású szer befolyása alatt ült a volán mögé. Ez a magatartás pedig a büntető törvénykönyv szabályaiba ütközik, éppen úgy, ahogy a szeszes ital fogyasztása. A rendőrségi törvény alapján már napjainkban is rendszeresen végezhetnének ilyen ellenőrzéseket, de egyelőre ki akarják próbálni a hatóságok a gyakorlatban a drogtesztet. A kísérlet a belső rendőrségi normák kialakításához nyújt segítséget.
A rendőrség eszköztárából eddig nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is sokáig hiányzott ez a módszer, bár az európai országokban valamivel korábban, egy-másfél évvel ezelőtt már bevezették. Esztendőnként körülbelül negyven-ötven eljárás indult hazánkban droghatás alatti vezetés gyanúja miatt, ezekből sem fejeződött be mind sikeres bizonyítással. Az újítás célszerűségi indoka az, hogy a gyanús esetekben se kelljen mindenkitől vizeletmintát venni, ami hosszabb ideig tart, mivel csak épületben végezhető el. Akinél a berendezés pozitív jelzést mutat, annál kötelezően úgyis megejtik a vizeletvizsgálatot. Ha valaki megtagadja a drogtesztet, annál is ez a szabály érvényesül.
Munkahelyen csak engedéllyel. A drogteszt alkalmazása munkahelyen csak jogszabályi felhatalmazás alapján lehetséges: a munkáltató önkényes választása vagy a dolgozó kikényszerített hozzájárulása nem fogadható el – szögezi le állásfoglalásában az adatvédelmi biztos. Péterfalvi Attila ugyanakkor kifejtette: más a megítélése azoknak a munkaköröknek, amelyeknél törvényi felhatalmazás alapján a drogteszt alkalmazása az érintettek egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságának minősítésénél megengedett, vagy egyenesen kötelezően igénybe veendő eszköz.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
