Kiskapura játszik a Zalakerámia

Ma lehet utoljára kereskedni a Budapesti Értéktőzsdén a Zalakerámia részvényeivel, mivel a legnagyobb tulajdonos kivezettette a cég papírjait a tőzsdéről. Ezt kisbefektetői kiszorítás követi, ami első olvasatban a tőkepiaci törvény alkalmazása szerint történik, de valójában a törvényi kiskaput használják ki.

Kiss Orsolya
2005. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a jogszabály nem rendelkezik a saját tőke értelmezésével, lehetőség van arra, hogy a felvásárló alacsonyabb árat kínáljon a részvényekért. Számításunk szerint 321 millió forint az az összeg, amit a kisbefektetők nem kapnak majd meg – ennyivel kerülhet kevesebbe a tőzsdei kivezetés. A Zalakerámia Rt. anyavállalata és a társaság leányvállalatokkal konszolidált saját tőkéje között 6,5 milliárd forint a különbség, ennyivel kisebb az az összeg, amivel a kiszorításkor kalkulált az rt. többségét birtokló Lasselsberger Kft. A felvásárló részvényenként 2350 forintot ajánl fel, amit az anyavállalat a saját tőkéjéből számított ki, míg a konszolidált saját tőkével számított részvényenkénti érték a 3500 forintot is meghaladja.
*
Legkevesebb 1100 forint különbség van a Zalakerámia egy értékpapírjára vetített konszolidált saját tőke és az anyavállalati saját tőke aránya között, ez az a részvényenkénti öszszeg, amit a Lasselsberger Kft. nem akar kifizetni azon részvényeseknek, akik nem szálltak ki a cégből. A törvény sajátságos olvasata vélhetően botrányt fog okozni a tőkepiacon. A legtöbb elemző – köztük a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) – szerint a tőzsdén forgó részvények értéke a társaságok teljes értékét mutatja. Nem az anyavállalat, hanem a leányvállalatokkal együtt számított érték, ami a tőzsdei árat meghatározza, s mivel jelen esetben tőzsdei cégről beszélünk, nehezen értelmezhető az a felfogás, hogy a kiszorítás során a felvásárló csupán az anyavállalat saját tőkéjével számol.
A Zalakerámia közölte, hogy a fel nem ajánlott részvényeket 2005. augusztus 8-i hatállyal érvénytelenítette, s helyükre a zártkörű társaság részvényeit bocsátotta ki azonos névértékkel és darabszámmal, melyeket értékesíteni fog.
A TEBÉSZ már a tőkepiaci törvény módosításának előkészítésekor jelezte, hogy a Zalakerámia kivezetése problémákba fog ütközni, de a pénzügyi tárca nem foglalkozottaz üggyel – mondta Dióslaki Gábor, a TEBÉSZ elnöke. Megkeresésünkre a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete jelezte, hogy nem tartozik hatáskörébe a kiszorítási ár meghatározása, hasonló eset már történt, de azt is bírósági úton intézték a felek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.