Befejeződött nemrégiben a Szent Gellért téri forrásház és ivókút rekonstrukciója – jelentette ki lapunknak Péterffy Gábor, a létesítményt üzemeltető Fővárosi Vízművek Rt. szóvivője. Elmondta: a kút vízelvezetőit kiszélesítették, s egy víznyomáscsökkentő berendezést építettek be, ezzel vélhetőleg megakadályozták, hogy – mint korábban – a víz szerteáradjon a kút szélére és a járdára. Azt azonban, hogy az üzemeltetők sem vennének erre mérget, jelzi: a lépcsőket csúszásgátló anyaggal vonták be. Péterffy Gábor szerint azért, mert az erős, viharos széllel szemben tehetetlenek, s zord időjárás esetén újra meg újra kifolyik a víz.
Emlékezetes: a fővárosi önkormányzat idegenforgalmi látványosságként, a Szent Gellért tér fejlesztésére és a négyes metró építésére hivatkozva készíttette a forrásházat 130 millió forintért. Csakhogy a 2003-ban átadott építmény engedély nélkül épült, s akkoriban még a lebontatása is felvetődött. Végül engedélyezték a fennmaradást, azonban a kút sokáig nem működött, amikor pedig beüzemelték, a víz mindenfelé folyt, a pavilon lépcsőire és a járdára is. Tavasszal a télen szétfagyott kőburkolatot kellett kicserélni. Hetekkel ezelőtt ismét elzárták a vizet, s csak nemrégiben indították újra.
Gyurasza János, a Danubius Hotel Gellért igazgatója elmondta: mindig bejelentik, ha nem működik a kút, vagy a víz láthatóan túlfolyik, s tapasztalataik szerint a szakemberek gyorsan intézkednek. A létesítményt Dévényi Sándor építészmérnök, Halas Iván építész és Dobány Sándor keramikus tervezte, alkotásuk a szakmát is megosztotta. Demszky Gábor főpolgármester még 2002-ben azt mondta: a forrásház a középen feltörő hévízzel Budapest fürdőváros jellegét emeli ki. Ehhez képest a kútból csapvíz folyik.
A vízművek szóvivőjének magyarázata szerint a 36 Celsius-fokos termálvízből nem lehetne inni, a nyári hőségben pedig könynyebben elszaporodhatnának a kórokozók.
Ukrajna velejéig korrupt, magas szintű vezető bukott le
