Ukrán katonák jelentek meg tegnap délelőtt tíz órakor a kárpátaljai Kisszelmenc és a szlovákiai Nagyszelmenc határában, s néhány perc alatt eltávolították a rokonokat, barátokat több mint hat évtizede elválasztó vasfüggönyt.
Bár a mintegy ezeregyszáz fős település lakóinak továbbra is ötven kilométert kell kerülniük, ha el akarnak jutni a falu másik felébe, az ukrán lépés az első jele lehet annak, hogy Kijev végre valóban rászánta magát a probléma megoldására. – A megvalósulás útjára lépett az új határátkelő álma – fogalmazott lapunknak Zelei Miklós, aki A kettézárt falu címmel dokumentumregényt írt a település tragédiájáról.
A helyi lakosok első körben azt kérték, tegyék lehetővé számukra, hogy gyalogosan vagy kerékpárral legalább egy héten kétszer átléphessenek az 1944 előtt egybetartozó település másik felébe. A szelmenciek – főként az ukrán oldalon élők – számára a kérdés azért is égető, mert többségüknek hatalmas anyagi megterhelést jelent az utazás.
Kijev mindeddig meglepően nagy hangsúlyt fektetett a határszakasz védelmére, ahol folyamatosan katonák járőröztek, s őrtornyukból is folyamatosan figyelték a falu életét. Korábban a kerítés mellett palánk állt, hogy az itt élők még csak ne is láthassák, mi történik a határ másik oldalán.
Az érintettek most azt remélik, hogy a kérdés ősszel végleg rendeződhet, amikor is a tervek szerint végre a határ is megnyílik Szelmencen.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
