Mama, Vegas, Kicsi és a többiek

MTI
2005. 08. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Discovery űrrepülő személyzetét Eileen Collins, az amerikai légierő tapasztalt pilótanője vezette, akit a többiek el is neveztek Mamának, mert tyúkanyóként gondoskodott a csapatról. „Nem ülök fel semmire, ami nem biztonságos” – mondta a negyvennyolc éves asztronauta. A pilóta férjével egy kilencéves és egy négyéves gyereket nevelő Collins emiatt saját bevallása szerint nem is mer felszállni a hullámvasútra.
A negyvenegy éves James Kellynek ez volt a második űrutazása. – Nagyon eltökéltnek kell lennie annak, aki a Columbia katasztrófája után összeszedi magát, és űrrepülésre indul – mondta egy korábbi interjúban a pókerben állítólag verhetetlen, s ezért a Vegas becenévvel illetett négygyermekes apa.
A negyvenhat éves Wendy Lawrence-t társai csak így szólítják: Too Short (túl kicsi). Honnan a becenév? A helikopterpilóta létére negyedszer az űrbe utazó Wendytől az orosz űrhivatal évekkel ezelőtt megtagadta a Mir űrállomásra utazást, mondván, három centiméterrel kisebb az előírtnál.
A negyvenkilenc éves Stephen Robinson sem zöldfülű: a szabadidejében a csupa űrhajósból álló Max Q rockbandában basszusgitározó férfi a Discoveryvel volt harmadik alkalommal az űrben. „Muszáj újra repülnünk, az adófizetők elvárják” – nyilatkozott a start előtt száraz humorral az agglegény asztronauta.
Az ötvenhárom éves Andrew Thomas szintén a világűr veteránja, korábban öt hónapot töltött a Mir fedélzetén. A Discoveryn az ausztrál felelt egyebek mellett a zenei kínálatért (Beethoven, Bach és a Beatles közül lehetett választani). „Ha nagy leszek, zenész leszek” – viccelődött az indulás előtt. Tavasszal volt az esküvője, a menyecske szintén asztronauta.
A Thomasszal egyidős Charles Camarda újonc volt az űrben. A szabadszájúságáról hírhedt New York-i férfinak egy felnőtt lánya és három mostohagyereke van.
A csapat másik kezdője a negyvenéves Szoicsi Nogucsi volt, Japán nyolc űrhajósának az egyike, s az ötödik, aki repülhetett. Részt vett a történelmi külső űrszerelési munkában, három kislány apja. Szülővárosában, a Tokiótól délre, a tengerparton fekvő Csigaszakiban körülbelül négyszázan gyűltek össze Nogucsi egykori középiskolájának tornatermében, ahol óriáskivetítőn követhették figyelemmel, amint az űrrepülőgép megjelenik a kaliforniai égbolton, és leszáll. – Gratulálunk! – kiáltott fel Makabe Tadasi, aki huszonöt évvel ezelőtt az asztronauta tornatanára volt, és diadalmasan a feje fölé emelte ökleit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.