Melegedő Európa

Lóránt Károly
2005. 08. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év első hét hónapjában 140 ezer hektár (mintegy három Budapest nagyságú terület) erdő égett le Dél-Európában – tartalmazza az Európai Bizottság legutóbbi jelentése. Spanyolországban a szokásos csapadéknak csak a fele esett le, a spanyol kormány szerint az ország egyharmada sivataghoz hasonlít. Az ország nagy részén vízkorlátozást kellett bevezetni és a gabonatermés a szokásos felére esett viszsza. E hírekkel szinte egy időben a New Scientist magazin arról számol be, hogy Szibériában egy Európa nagyságú fagyott tőzegmocsár kezdett el olvadni, amely, a benne megkötött metán felszabadulása miatt, évi 700 millió tonna üvegházhatást okozó gázt fog az atmoszférába bocsátani, ami a következő száz évben megduplázhatja a légkör szén-dioxid-tartalmát és jelentősen felgyorsíthatja a globális felmelegedést.
Stavros Dimas, a környezetvédelemért felelős uniós biztos szerint a klímaváltozást már nem lehet kétségbe vonni. Ha az átlaghőmérséklet 2,5 Celsius-fokkal az ipari korszak előtti fölé emelkedik, az súlyosan fogja befolyásolni a vízellátást azokban az országokban, ahol a víz már most is szűkös erőforrásnak számít. Az unió 455 millió lakosából mintegy hetvenmillió él a tengerpartok közelében, a tengerszint növekedése ezek településeit és megélhetési lehetőségeit veszélyezteti.
Az mindenesetre tény, hogy Európa átlaghőmérséklete az elmúlt száz évben 0,8 Celsius-fokkal növekedett, és az elmúlt évtized volt a legmelegebb. A legújabb előrejelzések szerint 2100-ig a Föld átlaghőmérséklete 1 és 6 fok között növekedhet, és a tengerszint mintegy 90 cm-rel fog emelkedni. Az Európai Bizottság 2010-re szóló hatodik környezetvédelmi akcióprogramja rámutat, hogy e változásnak igen pusztító következményei lehetnek. A szárazság és ezzel a mezőgazdaság összeomlása számos országban veszélyeztetheti a társadalom stabilitását, amelynek ma is tanúi vagyunk Afrikában. Ugyanakkor igen kevés az esély e tendencia megfordítására. Az emberi tevékenységgel kapcsolatos üvegházhatást kiváltó gázkibocsátás alapvetően az energiafelhasználáshoz kapcsolódik, és itt ma igen nagy a különbség az egyes térségek és különösen a fejlett világ és a feltörekvő országok között. Például az Egyesült Államok egy főre vetítve csaknem kétszer annyi energiát használ fel, mint Európa, de tízszer annyit, mint Kína és huszonötször annyit, mint India. A világ energiafelhasználása az utóbbi évtizedekben lassult ugyan: míg a hetvenes évtizedben évi átlagban 3,3 százalékos volt a növekedés, ez a kilencvenes évekre egy százalékra esett vissza; a jövőre vonatkozó prognózis, elsősorban az ázsiai országok gazdasági felzárkózása miatt, azonban újból az energiaigények növekedésének felgyorsulását jelzi.
Bár mindenki – az Európai Bizottság e tárgyú javaslatai is – kiáll az energiaigények mérséklése és a környezetbarát energiafelhasználás mellett, a valóságban ennek létrehozása igen erőteljes gazdasági nehézségekbe ütközik. Míg a hőenergia-termelés viszonylag gazdaságosan oldható meg olyan helyi újratermelődő energiaforrásokból, mint a geotermikus energia, a napenergia vagy a biomassza, a villamos-energia-termelés esetében a költségek a többszörösükre nőnek, különösen a napenergia tekintetében az ár a hússzorosát is eléri a jelenlegi fosszilis energiaforrásoknak vagy az atomenergiának. Ezért az energiatermelés gerincét továbbra is a fosszilis energiahordozók fogják adni, különösen, hogy az atomenergiától való félelem megakadályozza eme üvegházhatást nem okozó energiafajta erőteljesebb felhasználását. Ezzel a kiotói egyezmény jó szándékai is füstbe mennek, mert még az e tekintetben (szavakban) igen erőteljesen elkötelezett unió sem tudja teljesíteni vállalt kötelezettségeit, amit világosan jelez, hogy az EU tizenöt nyugati államának szén-dioxid-kibocsátása minden fogadkozás ellenére töretlenül növekszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.