Nem alkudtak

2005. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs válságstáb az MSZP-ben a Kulcsár-vádirat miatt – nyilatkozta tegnap reggel Hiller István, a szocialisták ezernyi gondtól gyötört elnöke. Olyan tehát ez a stáb, mint a kancellárián a Fidesz elnökének lejáratására készült tervben felvázolt gyanúkampány: nem létezik, mégis lépten-nyomon belébotlunk. Két éve, a brókerbotrány kipattanása óta a kormányoldal és a hatalompárti média szisztematikusan, összecsiszolt gépezetként igyekszik összekuszálni a szálakat az alapjáratban is bonyolult ügyben. Kezdődött ez annak sulykolásával, hogy Szász Károly valójában önmagát verte agyba-főbe seprűnyéllel egy zsibongó nyári hajnalon, az egyelőre utolsó állomás a Kulcsár Attila egyik vallomásáról készült videorészlet bemutatása és szakszerű félremagyarázása.
A Fővárosi Főügyészség által tegnap ismertetett vádemelési javaslat egy rendkívül összetett gazdasági bűncselekmény-sorozat felgöngyölítésének fontos állomása. A vádhatóság munkáját igazán akkor tudjuk nagyra értékelni, ha felidézzük, az MSZP és sajtója részéről micsoda nyomás nehezedett a nyomozást a rendőrségtől magához ragadó független szervezetre. Az ügyészek nem fukarkodtak a számokkal az ügy és a nyomozás horderejének érzékeltetésére, kérdés azonban, hogy az ábrákkal is szemléltetett vádirat segít-e eloszlatni a botrány körül terjengő homályt. Ha hihetünk a felméréseknek, a közvélemény nem hisz az igazság kiderítésében, és a felelősséget – ha nem is egyenlő mértékben, de – szétteríti a politikai szereplők között. Egy kis kitérő: a Medián adatai szerint a kazettaügy rontott az ügyészség megítélésén, miközben a válaszadók nagyobb része gondolja a kormányról, mint az ellenzékről, hogy befolyásolja az intézményt. Ennyit a kormánypropaganda hatásosságáról.
Az ügyészség Kulcsár Attilát és húsz társát vádolja: sikkasztás, pénzmosás, vesztegetés, orgazdaság, bűnpártolás szerepel a lajstromban. A vádirat nem igazolta a baloldal prekoncepcióját: a K&H volt vezérigazgatójával, Rejtő E. Tiborral nem kötöttek vádalkut, s az exbrókernek az ügy feltárását minden bizonnyal nagyban segítő feltáró vallomásait is a bíróság, nem pedig az ügyészség honorálhatja majd. A kormányoldalra rossz fényt vet, hogy a vádlottak között egy volt fővárosi szocialista képviselő is szerepel, s az irat megerősíti annak gyanúját, az MSZP–SZDSZ-kabinet alatt autópálya-építésre szánt állami milliárdok kerültek a gépezetbe. Aktív politikust most nem nevezett meg az ügyészség, de a nem létező válságstábban korai volna pezsgőt bontani: az alapügytől leválasztva több szálon folyik még a nyomozás.
Elgondolkodtató az a hisztéria, ami Kulcsár vallomásait és az ügyészség eljárását kísérte a baloldalon. A minimális jogi ismeretek birtokában is nyilvánvaló lehet mindenki számára, hogy egyetlen ember szava, sőt – feltételezve, de nem megengedve – a politikai felelősség hiányával visszaélő ügyészség sem zárathat senkit börtönbe: a végső szót bűnről vagy ártatlanságról a független bíróság mondja ki. Tény viszont, hogy a brókerbotrány felderítése idáig sem jutott volna a Szász Károly-féle pénzügyi felügyelet és az ügyészség határozott, megalkuvást nem ismerő fellépése híján, amelyet a hatalom minden eszközzel hátráltatni igyekezett.
A kormány felügyelte intézmények mérlege megdöbbentő: megtagadott nyomozás, a főszereplő külföldre távozásának biztosítása, a másik kulcsfigura elleni szabályos elfogatóparancs késleltetett kiadása, lehallgatási jegyzőkönyvek bedarálása, a belügyminiszter (!) férjének kínos érintkezése az ügy érintettjeivel. Ha jól belegondolok, ez a csinos kis lista is felér egy vádirattal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.