Megindult a német választási harc a tartományok keleti frontszakaszán. A két nagy néppárt képviselői – Angela Merkel és Gerhard Schröder – nem tudta függetleníteni magát attól a kritikától, amelyet Edmund Stoiber gyakorolt a hajdani NDK polgáraival szemben. A CSU-elnök szerint elfogadhatatlan, hogy csalódott, továbbra is a szocialistákkal szimpatizáló emberek döntsenek az ország jövőbeni sorsáról.
Merkel fellépését Wittenbergben ötvenfőnyi tüntető igyekezett zavarni. A kereszténydemokraták kancellárjelöltje elutasított minden olyan állásfoglalást, amely az ellentéteket helyezi előtérbe. „Egységes országot akarunk” – mondta, és azt kérte a polgároktól, szavazataikat ne a tiltakozás jegyében, tehát Gregor Gysi és Oskar Lafontaine mellett adják le, hanem abból a megfontolásból voksoljanak, hogy kivel tudják a szükséges reformokat megvalósítani. Az SPD–Zöldek-kabinet munkájára utalva leszögezte: a kormány sokat ígért, és semmit sem tartott be.
A Drezdában mikrofon elé lépő Schröder beszédét a Stoiber elleni kirohanás vezette be. A kancellár a keleti polgárok teljesítményének lenézését említette, elszomorodva figyelve azokat, akik ellentéteket szítanak. Választási taktikájának cilinderéből viszont hamarosan új témát húzott elő, és elítélte George Bush bejelentését, hogy Irán ellen is fenntartja a katonai beavatkozás lehetőségét. 2002-ben Schröder az Irak elleni amerikai akció kapcsán folyamodott hasonló húzáshoz, elutasítva német katonák bevetését az amerikaiak oldalán.
Edmund Stoiber időközben müncheni fellegvárából indított újabb akciót, és szópárbajra hívta ki Oskar Lafontaine-t, aki örömmel vette fel az eléje dobott kesztyűt. Röviddel később a CSU-elnök helyesbítette a kihívás körülményeit: nem a tv-kamerák előtt akar összecsapni a Baloldali Párt (PDS) matadorával, hanem a nyomtatott sajtó hasábjain. A verbális pengeváltás kvintesszenciája előreláthatóan a Der Spiegel hírmagazinban jelenik majd meg.
Merkel árnyékkormánya. A kereszténydemokrata Peter Müller kapná a gazdasági és munkaügyi minisztériumot a jobbközép pártok győzelme után – áll a Reuters tegnapi híradásában. Az újságértesülésekre hivatkozó hírügynökség tudósítása alapján Paul Kirchhof volt alkotmányjogász felelne a pénzügyekért. Amennyiben ez a forgatókönyv valósul meg, meghiúsul az Edmund Stoiber-féle „szuperminisztérium” terve, mely a pénz- és gazdasági ügyekért egyaránt felelne. „Stoiberre nem számítunk a továbbiakban” – idéz meg nem nevezett kereszténydemokratákat a Financial Times Deutschland. A bajor miniszterelnök utóbbi, sokat vitatott kijelentéseivel tudomásra hozta, hogy nincsenek ambíciói a szövetségi politikában – írja a gazdasági szaklap. (B. A. I.)

Kormánydöntés: 3 százalékos kedvezményes hitel az első lakásra vagy házra