Oszlik a köd a kémtörténetben

Másfél héttel lapunk első, a kémügyről közölt cikke után mind több sajtóorgánum véli úgy, hogy a román hírszerzésnek legalább egy beépített ügynöke lebukhatott Magyarországon.

Munkatársainktól
2005. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a Népszabadságnak a Szatmári-ügyről nyilatkozó forrásai már „nem tartották elképzelhetetlennek”, hogy a házaspár, „pontosabban annak férfi tagja” valóban folytatott kémtevékenységet Magyarországon. Az ügyről Gyurcsány Ferenc tájékoztatást kért nemzetbiztonsági államtitkárától a múlt hét végén, bár – ahogy azt már korábban megírtuk – a miniszterelnök információink szerint már hónapokkal ezelőtt tudott a kémbotrányról. Úgy tudjuk ugyanis, a balliberális sajtó munkatársainak tartott szokásos eligazításán a kormányfő „kifecsegte” az államtitoknak minősülő információt, ám tanácsadója jelzésére részleteket nem árult el az ügyről. Ezt a kormányszóvivő cáfolta. Tegnap viszont a hírszerző.hu internetes portál arról számolt be, hogy Gyurcsány Ferenc „már hónapokkal ezelőtt értesült a házaspár állítólagos kémtevékenysége ügyében folyó NBH-vizsgálatról, és ezt a tényt a baloldali lapok főszerkesztőivel rendszeresen folytatott megbeszéléseinek egyikén nevek ismertetése nélkül meg is említette”.
Ez azért érdekes körülmény, mert Tóth András éppen annak kiderítésére indított vizsgálatot a szolgálatoknál, hogy megtudja, követett-e el valaki államtitoksértést az ügy kiszivárogtatásával. A médiumok egyébként felhívták olvasóik figyelmét arra a körülményre is, hogy állítólag a témában egy ellenzéki képviselő is informálódott a nemzetbiztonsági bizottság ülése előtt, ahol a politikusok általános tájékoztatást kaptak a kémügyről.
*
Az szinte kizárt, hogy az erre vonatkozó információkat bárki legális csatornákon megszerezhette – figyelmeztetett a Népszabadság. A hírek szerint Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja tett fel célirányos kérdéseket a testület május 3-i, a titkosszolgálatok éves jelentését tárgyaló ülésén. Az Index című internetes lap tegnap újabb lehallgatási jegyzőkönyvekből idézett részleteket, amelyek Magyar Bálint oktatási miniszter és a Lorin fedőnévvel jelölt Szatmári Ildikó között folytak. Az újság szerint elvileg egyetlen példányban készült iratok egész sora került ki a Nemzetbiztonsági Hivatalból.
A portálhoz került lehallgatási jegyzőkönyvekből kiderül: tavaly májusban egy román–magyar oktatási megállapodás aláírása előtt közvetlenül Magyar Bálint háromszor is felhívta Szatmári Ildikót – aki immár a Határon Túli Magyarok Hivatalának munkatársaként jelentős szerepet vállalt a szerződés előkészítése során – hivatali mobiljáról. A szakminiszternek a jelek szerint fogalma sem volt arról, hogy mit készül aláírni, sőt abban sem biztos, hogy neki kell-e egyáltalán valamit tudnia a szerződésről. Lorin az internetes lap által idézett dokumentum szerint válaszában megemlítette, hogy bár „szívattak minket”, többszöri viszszalépés után létrejött a megállapodás.
A cikk szerzője azt írja: ezután konkrét szexuális utalások nélkül, ám érezhetően „bensőséges, többször enyelgő” hangnemben folytatódott a párbeszéd. A miniszter a szerződéskötés előtt igyekezett rábírni volt beosztottját, hogy ne délre, hanem már reggel nyolcra menjen be hozzá a minisztériumba. Magyar kérő hangsúllyal, majd unszolva invitálta Szatmárit, mire Lorin fanyalogva elutasította főnökét. Erre a szakminiszter kényszeredetten megjegyezte, hogy szerinte nem szép, amit csinál a nő.
Az egyik dokumentum alapján Szatmári Ildikónak felmondása után még előkészített szerződése volt az oktatási tárcánál tanulmányírásra. Az anyagban ez olvasható: „L.” előkészített szerződéséről kiderült, hogy nincs rendben, mert személyi juttatásból lehetne „L.-t” tanulmányírásra felkérni „M.-éknél”, azonban csak dologi juttatás van. Ez azt jelenti, hogy „L.-nek” egy bt.-re lenne szüksége, mert csak így tudnának vele elszámolni. A lehallgatási jegyzőkönyvre utalva az Index azt írta, hogy Magyar Bálint kabinetfőnökéhez, Hriczu Anitához küldte Szatmárit a szerződés részleteinek megbeszélése végett. A minisztérium sajtóosztályán cáfolták, hogy a hölgynek szerződéses kapcsolata lett volna a minisztériummal azután, hogy távozott az intézményből. A tárcánál egyébként hivatalosan úgy tudják, a szakminiszter csak munkakapcsolatban volt Szatmári Ildikóval, akit férjével együtt kémgyanú miatt a titkosszolgálat kiszorított munkahelyéről.



Hiteles dokumentumok. Uj Péter, az Index internetes portál főszerkesztője az MTI-nek elmondta: több, egymástól független szakértővel ellenőriztették kollégái a dokumentumokat. Hangsúlyozta, azokra egymástól független források mondták, hogy valószínűleg hitelesek. A főszerkesztő azt is közölte, hogy elektronikus formában, magyarországi forrásból érkeztek szerkesztőségükhöz a dokumentumok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.