Tegnap a Népszabadságnak a Szatmári-ügyről nyilatkozó forrásai már „nem tartották elképzelhetetlennek”, hogy a házaspár, „pontosabban annak férfi tagja” valóban folytatott kémtevékenységet Magyarországon. Az ügyről Gyurcsány Ferenc tájékoztatást kért nemzetbiztonsági államtitkárától a múlt hét végén, bár – ahogy azt már korábban megírtuk – a miniszterelnök információink szerint már hónapokkal ezelőtt tudott a kémbotrányról. Úgy tudjuk ugyanis, a balliberális sajtó munkatársainak tartott szokásos eligazításán a kormányfő „kifecsegte” az államtitoknak minősülő információt, ám tanácsadója jelzésére részleteket nem árult el az ügyről. Ezt a kormányszóvivő cáfolta. Tegnap viszont a hírszerző.hu internetes portál arról számolt be, hogy Gyurcsány Ferenc „már hónapokkal ezelőtt értesült a házaspár állítólagos kémtevékenysége ügyében folyó NBH-vizsgálatról, és ezt a tényt a baloldali lapok főszerkesztőivel rendszeresen folytatott megbeszéléseinek egyikén nevek ismertetése nélkül meg is említette”.
Ez azért érdekes körülmény, mert Tóth András éppen annak kiderítésére indított vizsgálatot a szolgálatoknál, hogy megtudja, követett-e el valaki államtitoksértést az ügy kiszivárogtatásával. A médiumok egyébként felhívták olvasóik figyelmét arra a körülményre is, hogy állítólag a témában egy ellenzéki képviselő is informálódott a nemzetbiztonsági bizottság ülése előtt, ahol a politikusok általános tájékoztatást kaptak a kémügyről.
*
Az szinte kizárt, hogy az erre vonatkozó információkat bárki legális csatornákon megszerezhette – figyelmeztetett a Népszabadság. A hírek szerint Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja tett fel célirányos kérdéseket a testület május 3-i, a titkosszolgálatok éves jelentését tárgyaló ülésén. Az Index című internetes lap tegnap újabb lehallgatási jegyzőkönyvekből idézett részleteket, amelyek Magyar Bálint oktatási miniszter és a Lorin fedőnévvel jelölt Szatmári Ildikó között folytak. Az újság szerint elvileg egyetlen példányban készült iratok egész sora került ki a Nemzetbiztonsági Hivatalból.
A portálhoz került lehallgatási jegyzőkönyvekből kiderül: tavaly májusban egy román–magyar oktatási megállapodás aláírása előtt közvetlenül Magyar Bálint háromszor is felhívta Szatmári Ildikót – aki immár a Határon Túli Magyarok Hivatalának munkatársaként jelentős szerepet vállalt a szerződés előkészítése során – hivatali mobiljáról. A szakminiszternek a jelek szerint fogalma sem volt arról, hogy mit készül aláírni, sőt abban sem biztos, hogy neki kell-e egyáltalán valamit tudnia a szerződésről. Lorin az internetes lap által idézett dokumentum szerint válaszában megemlítette, hogy bár „szívattak minket”, többszöri viszszalépés után létrejött a megállapodás.
A cikk szerzője azt írja: ezután konkrét szexuális utalások nélkül, ám érezhetően „bensőséges, többször enyelgő” hangnemben folytatódott a párbeszéd. A miniszter a szerződéskötés előtt igyekezett rábírni volt beosztottját, hogy ne délre, hanem már reggel nyolcra menjen be hozzá a minisztériumba. Magyar kérő hangsúllyal, majd unszolva invitálta Szatmárit, mire Lorin fanyalogva elutasította főnökét. Erre a szakminiszter kényszeredetten megjegyezte, hogy szerinte nem szép, amit csinál a nő.
Az egyik dokumentum alapján Szatmári Ildikónak felmondása után még előkészített szerződése volt az oktatási tárcánál tanulmányírásra. Az anyagban ez olvasható: „L.” előkészített szerződéséről kiderült, hogy nincs rendben, mert személyi juttatásból lehetne „L.-t” tanulmányírásra felkérni „M.-éknél”, azonban csak dologi juttatás van. Ez azt jelenti, hogy „L.-nek” egy bt.-re lenne szüksége, mert csak így tudnának vele elszámolni. A lehallgatási jegyzőkönyvre utalva az Index azt írta, hogy Magyar Bálint kabinetfőnökéhez, Hriczu Anitához küldte Szatmárit a szerződés részleteinek megbeszélése végett. A minisztérium sajtóosztályán cáfolták, hogy a hölgynek szerződéses kapcsolata lett volna a minisztériummal azután, hogy távozott az intézményből. A tárcánál egyébként hivatalosan úgy tudják, a szakminiszter csak munkakapcsolatban volt Szatmári Ildikóval, akit férjével együtt kémgyanú miatt a titkosszolgálat kiszorított munkahelyéről.
Hiteles dokumentumok. Uj Péter, az Index internetes portál főszerkesztője az MTI-nek elmondta: több, egymástól független szakértővel ellenőriztették kollégái a dokumentumokat. Hangsúlyozta, azokra egymástól független források mondták, hogy valószínűleg hitelesek. A főszerkesztő azt is közölte, hogy elektronikus formában, magyarországi forrásból érkeztek szerkesztőségükhöz a dokumentumok.