Csak a holttestét találták meg annak a négyéves székelykeresztúri kislánynak, aki siménfalvai nagyszüleinél vakációzott. Vele együtt immár tizenötre emelkedett a Székelyudvarhely környéki árvízben életüket vesztett emberek száma. A legtöbb, kilenc halálos áldozatot jegyző Farkaslakán már eltemették a halottakat, a házakat megszabadították az iszaptól, és az utak legnagyobb részét is sikerült járhatóvá tenni. Demény Gábor polgármester a Magyar Nemzet kérdésére meghatottan beszélt a környékbeli falvak és az anyaország támogatásáról: „Mindenki azzal segített, amivel tudott. Jöttek a vállalkozók, de egyszerű emberek is, rokonság, szomszédság, egyszóval jó volt látni az összefogást.” A százával elhullott állatokat sikerült az egészségügyi előírásoknak megfelelően elhantolni, most már a lakóépületek fertőtlenítése zajlik Farkaslakán.
A várakozásokkal ellentétben Calin Popescu-Tariceanu román kormányfő mégsem utazott tegnap a Székelyföldre. Pedig lett volna mit látnia: szorgoskodó embereket, akik a tragédia után sem csüggedtek, hanem azonnal nekifogtak a károk elhárításához. A román hatóságoktól mindeddig kevés segítség érkezett: 30 millió régi lej (210 ezer forint) a halálos áldozatok családjainak, néhány szivattyú, élelmiszerek, védőruhák. Komoróczy Zsolt, a székelyudvarhelyi városháza szóvivője abban bízik, hogy a napokban náluk járó Traian Basescu elnök betartja ígéretét, és megfelelő támogatásban részesíti majd az árvíz sújtotta övezetet. A becsült kár csak Udvarhelyen eléri a 88 milliárd régi lejt (624 millió forint) – mondta lapunknak a szóvivő. Komoróczy nem rejtette véka alá felháborodását amiatt, hogy a Gyurcsány-kabinet az önkormányzatok helyett az RMDSZ-nek utalja át az árvízkárosultaknak szánt több tíz millió forintos segélyt. „Mindannyian ismerjük az RMDSZ pénzkezelését, éppen ezért egy dolog biztos: az utolsó lejig el fogjuk őket számoltatni” – tette hozzá.
Folyamatosan érkezik a segítség a Székelyföldre. Nyikómalomfalván tegnap délután várták három magyarországi kamion érkezését, de Farkaslakára egész konvoj futott be. Összesen 73 millió forint értékű segélyszállítmány indult tegnap Budapestről Székelyudvarhelyre – közölte az MTI. A fővárosi önkormányzat húskonzerveket, bébiételt, ötszáz takarót, 250 hálózsákot és tíz sátrat küld a károsultaknak. A katasztrófavédelem 15 szivattyút, egy vegyi felderítő autót ad személyzettel és utánfutóval, valamint a fertőtlenítéshez szükséges vegyszerekkel. Az egészségügyi tárca hatvanmillió forint értékben küld gyógyszereket, kötszereket és egyéb egészségügyi anyagokat, a környezetvédelmi tárca négy motorcsónakkal, hét szivattyúval és egy komplett tábori konyhával segíti a székelyudvarhelyieket.
Hazánkban javul a helyzet. A Pest megyei Érden, valamint a Borsod megyei Mezőcsáton és Tiszakeszin okozza a legsúlyosabb gondokat a belvíz, illetve a tegnap hajnalban leesett újabb eső – nyilatkozta lapunknak Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Elmondta: Érden – ahol pénteken 70-80 méter hosszan megrepedt a löszfal – tegnap még nem tudták visszakapcsolni a gáz-, a víz- és az áramszolgáltatást. Mezőcsáton és Tiszakeszin patakok áradtak meg a tegnapi eső miatt – folytatta Dobson Tibor. Bár teljes utcarészek állnak víz alatt a két településen, kilakoltatások nem váltak szükségessé. A hét végén összesítették a lakossági árvízkárokat, amelyek értéke több mint félmilliárd forint – fűzte hozzá a szóvivő.
Tizenhárom somogyi település száz magántulajdonban lévő épületében állapított meg kárt a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság, négy lakóház lakhatatlanná vált. Heizler György ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató a hét végén elmondta: a térségben előreláthatólag a 350 millió forintot is eléri az árvízkár összege. Kaposvárott három önkormányzati intézményt és hét Kapos folyó menti utcában több mint száz lakóházat rongált meg az árvíz – közölte Szita Károly polgármester.
A Dunán levonuló árhullám miatt szombaton lezárták a forgalom elől a budai alsó rakpartot a Margit híd és a Mozaik utca között – jelentette az MTI. Az ország legtöbb árvízveszélyes területén várhatóan ma, de legkésőbb szerdáig feloldják a különféle fokozatú készültséget, mert apadnak a folyók.
Apadnak a folyók Nyugat-Európában. Bajorország már túljutott a legrosszabbon: az Isar folyó gyorsan apad. Freising és Erding járásokban lefújták a katasztrófariadót. Passauban ismét a megszokott szintre csökkent a Duna vízszintje, megkezdték az utcák tisztítását és a homokzsákok eltávolítását. Regensburgban már csaknem eltüntették a levonult árhullám nyomait. Svájcban ugyancsak jelentősen javult a helyzet tegnap az árvíz sújtotta területeken. Bernben százak költözhettek vissza otthonukba. Ismét áthaladhatnak az autósok a Gotthard-hágón, miután az A2 autópályán megszűnt a lezárás Uri kantonban. Engelberget, amely továbbra is el van vágva a külvilágtól, légi hídon látják el a hadsereg helikopterei. Az anyagi kár a hivatalos becslések szerint több mint egymilliárd svájci frankra rúg az alpesi országban. (MTI)