Szélvihar után lángok pusztítják a Tátrát

A Tátra történetének legnagyobb kiterjedésű erdőtüze pusztít Szlovákiában mintegy 250 hektárnyi területen. A lángok szombat délelőtt lobbantak fel, az eddigi károkat a szlovák mezőgazdasági minisztérium 12 millió koronára (csaknem 72 millió forint) becsüli. Az eszmei és a környezeti kár felbecsülhetetlen. A korábbi hírekkel ellentétben a légi felvételek alapján kiderült: a tüzet nem oltotta el teljesen a hétfő hajnali eső, ennek ellenére a válságstáb lemondta a korábban igényelt magyarországi segítséget.

Bõtös Botond
2005. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem oltotta el a hétfő hajnali eső a tátrai tüzeket: több olyan helyről tudnak a tűzoltók, ahol továbbra is izzik a föld. Mindezek ellenére Milan Baran, a poprádi kerületi hivatal elnöke lemondta – a válságstábbal egyeztetve – a vasárnap Magyarországtól kért két helikoptert. – Saját erőnkkel és eszközeinkkel is úrrá lehetünk a helyzeten – vélte az elnök. Miroslav Kanas, a krízisstáb vezetője úgy nyilatkozott, hogy a még égő területeket a földről fogják megközelíteni, ugyanakkor a TA3 szlovák hírtelevízióban elismerte: a Nagyszalóki-csúcs (Slavkovsky stít) alatt továbbra is ég az erdő. Hozzátette: a tűzoltók taktikát váltottak, mert eddig a nagy füst és a néhol húszméteres lángok miatt nem lehetett a helyszínt közvetlenül a földön megközelíteni. A lángok drámai terjedését az utolsó pillanatban sikerült Ótátrafüred előtt megállítani, ám a tűz szomszédságában található szállodák vendégei eltérő arányban ugyan, de elhagyják a területet. – Nem féltem, csak az egész rendkívül kellemetlen volt. Röviddel ebéd után már lehetett látni, hogyan kapja fel a szél a lángokat és később már a nagy füst is facsarta az orrunkat – mondta a szlovák távirati irodának egy Nyitrából érkezett vendég, akit végül meggyőzött családja, hogy a kellemetlen élmények ellenére ne szakítsák meg nyaralásukat. A hétfő hajnali esőzés után azonban tűzoltóautókkal is elkezdték bejárni azt a 250 hektárnyi területet, amelyen immár harmadik napja pusztít a tűz.
A frissen eloltott területeket állandóan ellenőrző tűzoltóság mellett az állami erdészet mintegy százötven munkatársa is megjelent, hogy az izzó területeket körbekapálják: így próbálják menteni a földben maradt fák gyökérrendszerét és a humuszréteget Tátraszéplak (Tatranská Polianka) térségében. Szakértők szerint a tátrai tűz növeli a tavalyi szélvihar által okozott károkat. A gazdasági károkat milliókban, a környezetvédelmi károkat milliárdokban mérik.
– Az erdőtűz elsősorban a talaj felszínét roncsolja, mert a humusz nagy részének megsemmisüléséhez vezethet az, hogy a tűz eloltása után továbbra is izzik a felszín – mondta Tomás Vancura, a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) igazgatója. Hozzátette: a természet kiegyenlítheti a benne okozott károkat, de egyúttal olyan szélsőséges feltételek alakulnak ki, hogy azt csak néhány növényfaj viseli el, mint például a nyírfa és a berkenye.
Simon Zsolt mezőgazdasági miniszter hétfő reggel visszavonta a korábban a Tátra összes turistaútvonalára kiterjedő belépési tilalmat. – Az időjárás és az oltási munkálatok jelenlegi állapota immár lehetővé teszik, hogy néhány útvonalat szabaddá tegyünk – mondta. A szlovák mezőgazdasági minisztérium még szombaton, az esti órákban megtiltotta turistaútvonalak használatát. A rendelet értelmében a Tátra területét autóval sem lehetett megközelíteni. A tiltás feloldása ellenére továbbra sem lehet mindenhol közlekedni, a minisztérium folyamatosan tájékoztat az éppen felszabaduló útvonalakról.
Magdaléna Fecová, az eperjesi rendőrség szóvivőjének tájékoztatása szerint azonnal megkezdik a vizsgálatokat, mihelyt eloltották a tüzet. Ha bebizonyosodik, hogy aki a tüzet okozta, gondatlanul járt el, háromtól nyolc évig terjedő börtönbüntetést kaphat. Ha bebizonyosodik, hogy az esetleges bűncselekményt szervezetten, csoportosan követték el, nyolctól tizenöt évig terjedő szabadságvesztés is fenyegeti az elkövetőket. A rendőrség éghető anyagok – benzin, olaj, petróleum, aceton – keresésére kiképzett rendőrkutyákat is bevet a még lehetséges tűzforrások felkutatására. A beazonosított nyomokat laboratóriumban vizsgálják majd.
– Dohányzó turista okozhatta a tüzet minden valószínűség szerint a Tátra-körút (Cesta slobody) turistaútvonalon, amikor eldobta a cigarettacsikket – jelentette ki a nemzeti park erdőigazgatója. Peter Líska hozzátette: a tűz szemmel látható módon a turistaútvonal tátraszéplaki szakaszától terjedt tovább. Megjegyezte: voltak a területen már nagy erdőtüzek, mint például a Nagyszalóki-csúcson az 1900-as évek elején, vagy az 1940-es években a Kapor-völgyben, de a mostani minden eddiginél nagyobb kiterjedésű.
Közben már politikai színezetet is kapott a tátrai tragédia. Vasárnap a Vlk elnevezésű erdőökológiai civil szervezet felszólította Simon Zsoltot, Szlovákia mezőgazdasági miniszterét, hogy mondjon le, mert politikai felelősséget kell vállalnia a történtekért. Juraj Lukác, a civil szervezet vezetője szerint a miniszter nem tette meg a szükséges biztonsági intézkedéseket, és a minisztérium által kiírt, a szélvihar által elpusztított fák kitermelésére vonatkozó pályázatokat megnyerő cégek csak az értékes fákat szállítják el, míg a könnyen lángra lobbanó fatörmeléket a helyszínen hagyják. A nemzeti park igazgatója szerint is csődöt mondott a tüzet megelőző védelem. Tomás Vancura szerint már a nyár első rendkívüli meleg napján meg kellett volna tiltani a turistaútvonalakra történő belépést, járőröket kellett volna alkalmazni a Tátra-körút turistaútvonal mentén, és be kellett volna tiltani a területen a dohányzást is.
A dráma helyszínét még szombaton meglátogatta Simon Zsolt mezőgazdasági miniszter: – Rettenetesen sajnálom, hogy a Tátrában újra katasztrófa történt. A tátrai emberek joggal kimerültek, először a szélvihar, most pedig a lángok pusztítanak – mondta Simon. A minisztert felháborította az erdőökológiai civil szervezet közleményének tartalma. – A környezetvédők büntetlenül vádaskodnak. Felelőtlenség úgy megközelíteni a helyzetet, ahogy a környezetvédők teszik, mert a helyzet továbbra is válságos – jelentette ki.

Erdőtűz Korzikán. Franciaországban a második napja tomboló lángok megfékezése közben lezuhant egy Canadair tűzoltó kisrepülő tegnap. A pilóta és a segédpilóta holttestét a tűzoltók Calvi település közelében, de még lakatlan területen találták meg – jelentette az AP. A haute-corse-i prefektúra illetékese valamivel korábban jelentette be, hogy a tűz, amely vasárnap mintegy százhektárnyi erdőt és bozótost pusztított el Calvi közelében, tegnap reggel a szél és a hőség hatására újra erőre kapott.
A tűz vasárnap délután, a Calenzana községhez tartozó Nichiareto tengerparti üdülőterületen gyújtogatás miatt keletkezett. Tegnapig háromezer hektárnyi zöld terület semmisült meg a térségében. A lángok több falut is megközelítettek. A szél miatt a lángok nagy sebességgel terjedtek tovább, az egész Calvi-öblöt füst lepte el. Franciaország Haute-Corse régiójában igen gyakoriak az erdőtüzek, és szinte kivétel nélkül gyújtogatás okozza őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.