Szennyvízbírság a halastavaknak

A halastavak őszi lehalászásakor a használt víz után a halgazdaságok nagy része szennyvízbírságot fizet, mivel nem képesek tartani a környezetvédelem és a vízügy által meghatározott határértéket. A szigorú szabályok azonban néhány paraméter esetében indokolatlannak tűnnek, mivel a szakértők szerint egyáltalán nincs hatásuk a vízminőségre, annak romlására. A haltermelők szerint a tárcák közötti egyeztetések keretében új határértékeket vagy közösen használt mérési eljárásokat kell bevezetni. Abszurdnak tartják ugyanis, hogy a hal mint élelmiszer termelői közege szennyvíznek minősül.

Bohus Anita
2005. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A honfoglaláskor a Kárpát-medence területének mintegy egynegyedét tartósan víz borította. A vízrendezések, folyószabályozások, mocsárlecsapolások, valamint a belvízelvezető csatornák és árkok építése azonban hozzájárult a talajvízszint csökkenéséhez, vizes élőhelyeink megfogyatkozásához, sőt vízhez kötött létformák, foglalkozások is eltűntek. A szabályozás következtében, a vízgazdálkodás javítása érdekében századunkban folyamatosan épültek többcélú hasznosításra a belvízi tározók, illetve folyóinkon a duzzasztó művek. Ma mintegy százhetvenkétezer hektáron folyik halastavi gazdálkodás, amelynek nagyobb része természetes víz és tározó, csak huszonötezer hektár mesterséges.
Körmendi Sándor, a Kaposvári Egyetem tanára elmondta: paradox helyzet állt elő a haltermelésben. Az élelmiszer termelési közege után a gazdálkodók ugyanis szennyvízbírságot fizetnek. Elfolyó vizükben számos olyan paramétert vizsgál a környezetvédelmi hatóság, amely amúgy nincs hatással a vízminőségre, vagy amelyből nem következik egyértelműen a káros hatás. Így van ez az algásodásért elsősorban felelőssé tehető foszforral is: amíg a halászok ortofoszfátot, vízben oldott foszforformát mérnek, addig a zöldhatóság összes foszfort, azaz az oldhatatlan, üledékbe kivonult és az élőlényekben lévő formákat is méri, amely jóval magasabb érték, és nem tükrözi egyértelműen, milyen hatása van a vízvirágzásra. Márpedig a határértékeket az öszszes foszforra adják meg. Ha pedig ez túllépi a megadott értéket, az szennyvízbírságot von maga után, noha nem történt valódi „szennyezés” A kémiai oxigénigény mérése körül a kimutatási eljárásban is van eltérés az ágazatban és a vízügyben használt technológia között, ami szintén más eredményeket ad. A kutató szerint a követelményeknek nem lehet megfelelni, mivel a termelő halastavakban szükség van ezek minimális szintjére, a szabályozásban tehát közelíteni kell az érdekeket – tette hozzá. Az intenzív üzemformában a nyári időszakban a felmelegedett víz – bár termelésbiológiai szempontból optimális közeg – szennyvíznek minősül, és még az extenzív, nem takarmányozott termelés mellett sem tarthatóak az értékek – magyarázta.
Orosz Sándor, a Haltermelők Országos Szövetsége és Terméktanácsa elnöke (MSZP) szerint a felszíni vizek minőségéről szóló kormányrendelet már megjelenésekor korához képest szigorú volt, a halastavak még ma sem tudják tartani a kívánt paramétereket. Hozzátette: a rendelet előírásai nem tükrözik a halgazdaságok és a más célú vízfelhasználók igényeit. Jelenleg tárgyalások folynak a tárcák között. Elmondta, a halászok nem kívánnak kedvezményt kiharcolni maguknak, csak méltányosabb, racionálisabb követelményeket. Több olyan paraméter vizsgálatát rendelik el ugyanis ma a haltermelőnek, amely alig fordul elő kimutatható mennyiségben. Ezek külön mérése nemcsak felesleges, de többletköltséggel terheli az ágazatot. Egy-egy ilyen labormérés ára ugyanis minimum több százezer forintos, de akár hét számjegyű kiadást is jelenthet. Orosz Sándor úgy véli, tartós és elfogadható megoldást az jelentene, ha a vízszolgáltató garanciát vállalna a befolyó víz minőségéért, tehát ha egy halastavat feltöltenek, annak a kívánatostól eltérő vízminőségéért ne a gazdálkodó fizessen, csak a termelés során történt vízminőség-változást terheljék büntetéssel. A szakértő elmondta: az extenzív halastavak – a magyarországi termelő tavak nagy része ilyen – mentesültek a vízterhelési díj fizetése alól, azaz csak a határérték túllépését kell kompenzálniuk a vízszennyezési díj megfizetésével, más néven szennyvízbírsággal. Ez némi segítséget jelent az ágazatnak, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy sok esetben a patak, amely a tavakat táplálja, szennyezettebb, mint a termelési periódus után elengedett víz – tette hozzá. A szervezet ökológiai bizottsága foglalkozik a kérdéssel, milyen változtatás válhat szükségessé a kormányrendeletben. A zöldtárca kompromiszszumra kész, így nem kizárt, hogy megegyeznek a kérdésben, és enyhül a szabályozás szigora – vélekedett. A magyar gazdák versenyhátrányban vannak, mert ellentétben a nyugati államokkal, a vízkivételért is kell fizetni, így a vízkészlet-használati járulék és a vízdíj fizetése növeli az önköltséget. A szarvasi Halászati és Öntözési Kutatóintézetben kísérletek folynak a környezetterhelés csökkentésére. Ismereteink szerint azonban a szervetlen növényi tápanyagokban gazdag víz a termelés közege, így nem lehet tiszta az elengedett víz. De szennyvíz sem – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.