Tizennégyen pályáznak a rádióelnöki posztra

Tegnap délben lejárt a rádióelnöki pályázat leadási határideje. A dokumentációt a tíz korábbi pályázón kívül öten vásárolták meg, de közülük egyvalaki már biztosan nem lesz elnök: a tizenöt pályázóból a határidő lejártáig ugyanis csak tizennégyen adták le a dokumentációt tartalmazó borítékot.

Bodacz Balázs
2005. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén már harmadjára írt ki pályázatot a Magyar Rádió megüresedő, illetve időközben megüresedett elnöki székére az intézményt felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnöksége. Mindkét korábbi pályázat sikertelenül zárult: először májusban adódott lehetőség arra, hogy a július 31-én leköszönő Kondor Katalin utódját kiválasszák. A beérkezett pályázatok alapján a kuratórium elnöksége a törvényben meghatározott kétharmados többséggel – Such György személyében – jelöltet tudott állítani. A jogszabály szerint az elnökség által megnevezett jelöltnek a civilekkel kiegészült kuratórium ülésén is kétharmados többséget kell szereznie ahhoz, hogy elnyerhesse a rádióelnöki megbízatást. Such Györgynek a nagykuratóriumban csak a delegáltak fele szavazott bizalmat, így az elnökválasztási procedúra idén tavasszal sikertelenül zárult. Az ezt követő pályázat alkalmával még a jelöltállításig sem sikerült eljutni, ugyanis a pályázók közül senki nem nyerte el a kuratóriumi elnökség kétharmadának támogatását.
Az ezt követő időszakban komoly, jogi köntösbe bújtatott politikai harc kezdődött a rádióért. Kondor Katalin leköszönő rádióelnök Hollós János igazgatásszervezésért felelős alelnököt bízta meg az ügyvezetéssel, míg Gellért Kis Gábor, a kuratórium szocialista elnöke először Gőblyös István gazdasági alelnököt látta volna szívesen a rádió élén. Gőblyös jogi aggályokat fogalmazott meg saját kinevezésével és Gellért Kis intézkedéseivel kapcsolatban, és végül nem tett eleget a főkurátor felkérésének. A kuratórium elnöke ekkor Szíjártó István gazdasági igazgatónak adott megbízást, később pedig újságíró-szervezetek, politikusok és jogászok tiltakozása ellenére megfenyegette a rádiót: nem utalja át a költségvetési forrásokat addig, míg Hollós át nem adja a székét Szíjártónak. Az ügy a ügyészségen és a cégbíróságon folytatódik.
Gellért Kis Gábor lapunknak elmondta: a pályázatok szerdai felbontása után derül ki, hogy kik kívánják megméretni magukat a rádió irányításáért. Információnk szerint azonban elképzelhető, hogy a kuratóriumi elnök által folyamatosan támadott Hollós János borítékja lehet az egyik a tegnap délig leadott tizennégy közül.
Lapunk úgy tudja, hogy mások mellett Győrffy Miklós, Benda György, Szomráki Béla és Pálffy István is megújította korábbi jelentkezését.



Bírál az ÁSZ. Az Állami Számvevőszék az Országos Rádió és Televízió Testületnél (ORTT) és az általa elkülönítetten kezelt Műsorszolgáltatási Alapnál végzett vizsgálati jelentésről készített összefoglalót. Ebben leszögezte: kiemelten fontos feladatnak tartja a médiatörvény átfogó módosítását a műsorszolgáltatás irányításának törvényes, független működése és a közszolgálati televíziózás helyzetének mielőbbi rendezése érdekében. A számvevők azt vizsgálták, hogy az 1997–2004 közötti időszakban az ORTT és az alap működése megfelelt-e a törvény előírásainak. A szervezetek „a feladataik ellátásához rendelkezésükre álló, szűkösnek ítélt pénzügyi források miatt a médiatörvényt több területen megsértették. Szervezeti és működési rendjük szabályozottsága a közpénzek felelős kezelése szempontjából nem megfelelő” – állapította meg az ÁSZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.