Új utakon a CDU külpolitikája

A szeptemberre előre hozott német parlamenti választáson sikerre számító kereszténydemokraták külpolitikai elképzeléseikről őszintén színt vallva kívánnak a közvélemény elé lépni, s ezt a célt szolgálta Wolfgang Schäuble minapi washingtoni látogatása is.

Stefan Lázár
2005. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maga a kancellárjelölt, Angela Merkel küldte a CDU elnökségének tagját, a frakció külpolitikai szakértőjét az Egyesült Államokba, ahol George W. Bush elnökkel és Condoleezza Rice külügyminiszterrel tárgyalt.
A német vendég kifejezésre jutatta, hogy a CDU/CSU/FDP polgári blokkra támaszkodó új kormány – szemben a Schröder-kabinet diplomáciájával – különös súlyt helyez a transzatlanti viszony ápolására, és a hagyományos szintre szándékozik visszaállítani a Berlin és Washington közötti kapcsolatot. Az amerikaiak érdeklődése megerősítette Schäublét abban, hogy Bush milyen fontos jelentőséget tulajdonít a parlamenti választás kimenetelének.
A CDU politikusa megragadta az alkalmat, és kitért a Schröder által preferált francia–orosz–német- tengely kérdésére. Hangoztatta, hogy a kereszténydemokraták vezette kormány számára is fontos a Moszkvához fűződő kapcsolatok ápolása, de annak tekintettel kell lennie más országok – így a balti államok és a lengyelek – félelmeire is. Az Európai Unió számára oly jelentős német–francia viszonnyal kapcsolatosan pedig kijelentette: „Gondoskodni fogunk arról, hogy a német–francia kapcsolatot senki se állíthassa be úgy, mint a transzatlanti szövetség ellenpólusát.”
Wolfgang Schäuble biztosította tárgyalópartnereit, az új kormány eleget tesz majd minden, a Schröder-kabinet által aláírt szerződésnek, így az ENSZ és a Biztonsági Tanács reformjára vonatkozó elkötelezettségnek. Németország az úgynevezett G4-es csoporton belül – Japánnal, Indiával és Brazíliával együtt – továbbra is szorgalmazza majd felvételét a BT-be. Berlin figyelmét ugyanakkor nem kerülte el a japán külügyminiszter figyelmeztetése, amely szerint Tokió csökkentheti a világszervezetnek juttatott anyagi támogatását, ha Japán nem kapna állandó helyet a Biztonsági Tanácsban. Az ENSZ évi költségvetésének (1,8 milliárd dollár) a feléről az amerikaiak, a japánok és a németek gondoskodnak.
A kereszténydemokraták kancellárjelöltjének közvetlen környezetéből kiszivárgott értesülések szerint Angela Merkel fokozott figyelmet szentelne a külpolitikának. Hogy a kancellári hivatal rövid úton befolyást szerezhessen a külügyi tárca munkájára, a CDU-ban a nemzetbiztonsági tanácsadó és egy, az EU-politikával foglalkozó államminiszter kinevezésének a tervével foglalkoznak.
A szociáldemokraták kritizálták, hogy Merkel nem személyesen tett látogatást Washingtonban. Szerintük Schäuble küldetése a kancellárjelölt félelmére vezethető vissza, miszerint a németek körében népszerűtlen Bushhal való fellépése rontaná választási esélyeit. A CDU-központ ezzel szemben mással magyarázza a lépést. Az Egyesült Államokba utazó Merkel ugyanis Washingtont követően kénytelen lenne a Moszkvából érkezett meghívásnak is eleget tenni. A két látogatás hossza több mint egy hétre rúgna, és tekintettel az igen rövid, mindössze hathetes kortesidőszakra, a kereszténydemokraták elnök asszonya ezt a távollétet nem vállalhatta.

Biztos jobboldali előny. Továbbra is negyven százalék fölött alakul a kereszténydemokraták támogatottsága a Forsa közvélemény-kutató szerint, így a koalíciós partnerként kezelt szabadelvűek nyolc százalékával együtt az összes szavazatnak pontosan a felével rendelkezhetnek. A szociáldemokraták szavazói (26 százalék) az utóbbi hónapokban fogyatkozni látszanak – ahogyan a kereszténydemokratáké is, amiben szerepet játszhat a radikális baloldal (12 százalék) megerősödése is. (B. A. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.