Újabb csapás a hazai vállalkozókra

Csákó Attila
2005. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leállította július 20-i dátummal a Lánchíd Faktoring programot a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM). A faktorálás, a követelésfinanszírozás a napi cash-flow problémákat hivatott megoldani. Ennek lényege, hogy folyamatosan készpénzre lehet váltani a hosszú fizetési határidők miatt követelésekben rekedt tőkét, továbbá hatékonyabbá és eredményesebbé tehető a követeléskezelés. A faktorcég kötelezettséget vállal arra, hogy az eladó áruszállításból vagy szolgáltatásból a jövőben keletkező követeléseit – azonnali (előleg)fizetéssel – megveszi, majd a követeléseket nyilvántartja, s az áru, illetve szolgáltatás ellenértékét esedékességkor beszedi a vevőtől. A faktorálás pozitívumairól a minisztérium honlapján az olvasható, hogy az üzletileg életképes, ám tőkeszegény és korlátozottan hitelképes vállalkozások így olyan külső forráshoz juthatnak, amellyel megsokszorozhatják erejüket, és kiaknázhatják növekedési potenciáljukat.

A program könnyítés lehetett volna azon vállalkozások számára, amelyek kénytelenek elviselni és finanszírozni a multik nem ritka esetben 90 napos fizetési hajlandóságát. A programban egyébként a maximális finanszírozható futamidő 90 nap volt, tehát nem engedett teret a multik további fizetési határidő-kitolási szándékának. A faktoring az EU nyugati felén elterjedtebb finanszírozási forma, mint nálunk, s a magyarországi népszerűsítés szándéka hívta életre a programot még 2003-ban. Sokak szerint a program sikerét igazolja, hogy nemrég újabb közreműködő pénzügyi vállalkozásoknak és hitelintézeteknek biztosított a minisztérium lehetőséget a csatlakozáshoz.
Szakértők szerint ez volt az egyik legegyszerűbben elnyerhető támogatási forma, hiszen a gazdálkodóknak csak a faktorcég felé kellett igazolni, hogy megfelelnek a program feltételeinek, amely azt ellenőrizte, majd megkötötte a támogatási szerződést. Az elnyerhető támogatás öt százalék volt, és egy év alatt összesen legfeljebb hárommillió forint összegű kamattámogatást lehetett kapni, míg egy vállalkozásnak hatvanmillió forintnyi követelés faktorálására nyílt lehetősége. A folyamatnak nem volt része sem pályázat, sem pályázatíró. Az ügyfélnek a támogatás lehívásával, elszámolásával nem volt semmi teendője, mert egyszerűen nettó kamatot fizetett a faktorcég felé, a támogatást pedig lehívta a GKM-től a tárgyhót követő 15-éig küldendő elszámolás alapján.
A programot leállító döntés okairól Tóth Judit, a tárca szóvivője elmondta: a július 20-ig megkötött szerződésekre még adnak támogatást. Azért szüntették meg a programot, mert az nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A faktoring nem érte el célját, nem lett népszerű. Más vélemények szerint a programot előbb-utóbb az EU is megkérdőjelezte volna, hiszen szigorúan szabályozza egyes beszállítói és feldolgozói területek támogathatóságát, még akkor is, ha az közvetve jelenik meg. Ennek viszont ellentmond a tárca honlapján olvasható érvelés, amely szerint „A támogatás megfelel az EU szabályainak is, amelyek értelmében csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül. A szóvivő ismertette, hogy terveik között szerepel egy új beszállítói program indítása, és ennek feltételein most dolgoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.