A CDU mellett a liberálisok

A német parlamentarizmusban rendre másodhegedűs liberálisok tisztában vannak jelentőségükkel. Nélkülük elképzelhetetlen a kormányváltás Berlinben. A politikai mérleg nyelvének szerepe befolyásolta az FDP pártgyűlését hat nappal a választás előtt.

Stefan Lázár
2005. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határozottan és elszántan hangoztatták a szabad demokraták, hogy kizárólag a kereszténydemokraták oldalán hajlandók kormányfelelősséget vállalni. „Csak a CDU–CSU-val együtt lehet megvalósítani a politikai változást” – olvasható az FDP választási felhívásában. E nyilatkozat egyben válasz is volt Sigmar Gabrielnek, Alsó-Szászország volt szociáldemokrata miniszterelnökének az indítványára, hogy egy matematikailag megvalósítható variáció szerint egyre inkább előtérbe kerül az úgynevezett közlekedésilámpa-koalíció lehetősége, a szociáldemokraták, a Zöldek meg a sárga színnel induló liberálisok szövetsége. Ha az FDP hajlandó lenne erre a megoldásra, akkor az elvtársaknak sikerülne viszszasegíteniük kancellári pozíciójába Gerhard Schrödert. Ezen reményeik nulla pontra zsugorodtak össze, miután Berlinben Guido Westerwelle pártelnök kijelentette: „Le akarjuk váltani a vörös–zöld csődkovácsokat.” Egyben állást foglalt az egyre gyakrabban emlegetett nagykoalíció (CDU–CSU– SPD) kérdésében is: meglátása szerint e megoldás csak tétlenséget hozna Németország számára. Markus Löhning, a berlini FDP-szervezet vezetője rémálomnak nevezte a fővárosban 1990 és 2001 között működő nagykoalíciót, amely teljes egy helyben topogást eredményezett, és végezetül megnyitotta a kaput a vörös–vörös (SPD–PDS) szenátus felé: „Aki nem akarja a kereszténydemokrata–liberális szövetséget, az könnyen a vörös–vörös–zöld koalíció ölében találhatja magát!” A neokommunista PDS propagálta szocializmusnak a liberálisok csak egy helyet kívánnak biztosítani a múlt maradványait őrző archívumok egyikében.
A 2006-ig megvalósítandó célok az egészségügyi és szociális rendszer, valamint az adószabályok reformjára összpontosulnak. Programjuk megvalósítására héttagú szakértői csoportot mutattak be, és bejelentették, a koalíciós kormányban több miniszteri tárcát követelnek maguknak. A legrangosabb feladatot Wolfgang Gerhardtnak szánják, a kancellárhelyettes egyben Joschka Fischer örökébe lépne a külügyminisztérium élén. Az előrejelzések szerint a liberálisok hat-hét százalékra számíthatnak. Ha a CDU–CSU-val kötendő koalíció nem jut megfelelő többséghez, az FDP komoly ellenzéki szerepet akar vállalni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.