A megtisztulás ígérete

A korrupt, elkopott és lejáratódott politikai rendszer elutasítása és a megtisztulás utáni vágy emelte a csúcsra a nevében is a feddhetetlenséget, az új reményeket megtestesítő erőt, a Jog és Igazságosságot (PiS). A párt elnökjelöltjével, Lech Kaczynskival még jóval a választások előtt, ám a már akkor is reálisnak látszó kormányzati szerep tudatában beszélgettünk. A politikus akkori szavaiból a következő hetek legfontosabb kérdésére, a jobboldali koalíció lehetőségére is választ kaphatunk.

2005. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kaczynski testvérpár a politikusok azon nemzedékéhez tartozik, akik legkövetkezetesebben a dekommunizálás, az átvilágítás mellett voltak. „Erre éppúgy szükség lett volna, mint ahogy arra is, hogy az új rendszer átvegye a gazdaság, a költségvetés igazi ellenőrzését. Ez ugyanis egyik alapvető forrása volt a tőke megszületésének. Egyenlő esélyt kellett volna biztosítani az állampolgároknak az új társadalmi berendezkedés helyeiért folytatott játszmában. Nem vagyok annak a híve, hogy a régi rendszer embereit ezen a téren diszkrimináljuk, de azt elvártam volna, hogy a játékszabályok azonosan legyenek. Tehát a tehetség, a képesség számítson, ne pedig a megfelelő kapcsolatok” – fogalmazta meg a rendszerváltás egyik legfontosabb tapasztalatát Kaczynski.
A jobboldali erő szövetségéről szólva Kaczynski naiv elképzelésnek tartotta azt a felvetést, hogy a két fő pártnak esetleg egyesülnie kellene. „Valami hasonlót kipróbáltunk az önkormányzati választásokon, s nagy vereséget szenvedtünk. Választóink ugyanis nem vonzzák, hanem taszítják egymást. Mi tehát készek vagyunk együttműködni, de csak a választások után. Bázisaink lényegi kérdésekben különbözőek, igazából csak az antikommunizmus köt össze bennünket.
A Polgári Platform a liberális gazdasági megoldások híve, a gazdagabbakhoz szól. Sok tekintetben hasonlóan viszonyulunk az államhoz, bár a Polgári Platform inkább decentralizálna, míg mi központosítanánk” – írta le a hasonlóságokat és a különbségeket, megjegyezve azonban, hogy a két párt vezetői nagyon jó személyes kapcsolatokat ápolnak, s ez a politikában lényeges, így a választások után biztosan szót tudnak majd érteni.



Remény Kelet-Európának. A lengyel választások azt a reményt ébresztik egész Kelet-Közép-Európában, hogy a térség a lengyel példát követve a felelősebb politizálás felé indul el, véget vetve a „politikai gyújtogatók” korszakának, írta kommentárjában a The Independent. A brit napilap szerint a térséget az elmúlt 16 évben olyan „posztkommunista démonok” szállták meg, mint az idegengyűlölet, a keményvonalas nacionalista pártok és vezetőik, amelyek és akik a félelem és a gazdasági bizonytalanság légkörében tenyésznek, remélhető azonban, hogy e politikai gyújtogatók korszaka a végéhez közeledik Kelet-Közép-Európában, és a felelősebb, ésszerűbb bal-jobb politizálás lengyelországi meghonosodása a térségi folyamat előhírnöke lesz. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.