A tengerentúli magyarság nem mond le az ötvenhatos szobor felállításáról

V i s s z h a n g

2005. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet Magazinjában (augusztus 13.) megjelent Sztálin vascsizmája című írásban olvastuk, hogy Szőcs Géza író 2002-ben vetette fel az emlékmű állításának a gondolatát, azt Medgyessy Péter miniszterelnök az Európa-terv részévé tette. Idézet a cikkből: „Tőlük függetlenül tavaly az Egyesült Államokban élő Egervári Gyula is szétküldte körlevelét a világban élő magyarokhoz: kezdjenek gyűjtést az ötvenhatos hősökre emlékező budapesti szoborra, amely az emigráció adománya lenne a hazának. A terv eljutott a magyar illetékesekig, akik óvatosan támogatták.”
E sorok írója, miután a legmagasabb magyarországi hivatal hívta fel figyelmünket Szőcs úrra, 2004. augusztus 10-én telefonon felhívta a szoborterv kettősségének problémája miatt, hiszen a Magyar Studies of America már 2003-ban megkezdte a maga erőfeszítését a szobor létesítésével kapcsolatban. Az író közölte, hogy ő a szobor gondolatát 2003 júliusában javasolta különböző budapesti hivatalokban, bár aktív lépéseket (telefonbeszélgetésünkig) még nem tett. Szőcs úr egyetértett azzal, hogy az ő terve és a miénk két különböző, minthogy mi a szobrot a Kárpát-medencén kívüli magyarság anyagi támogatásából készíttetjük, ajándékul az óhaza számára.
További idézet: „Az ötvenhatosokat tömörítő Történelmi Igazságtétel Bizottság (továbbiakban: TIB) azonban a kezdetektől egészen más állásponton volt. Tagjai úgy ítélték meg, hogy felesleges újabb szobrot állítani, mivel csak Budapesten már ma is több mint ötven emlékmű, kopjafa és emléktábla őrzi a szabadságharc emlékét, valamint ellenezték, hogy a jelenlegi kormány programjában szerepeljen az évfordulós megemlékezés.” Az utóbbi kitétel elismerése mellett említést érdemeljen, hogy e sorok íróját 2004. szeptember 9-én a TIB katonai szervezetének vezetőségi tagja felhívta telefonon, támogatásukat kilátásba helyezve. Az örvendetes hírt a TIB elnöke szeptember 14-i levelében meg is erősítette: „Bizottságunk ezernél több egykori ’56-os bajtárs nevében szívesen adja erkölcsi támogatását az Önök tervéhez.”
Idézet a cikk további részéből: „Időközben kudarcba fulladt Egervári Gyula kezdeményezése, a köztéri szobrok szakmai véleményezését végző Budapest Galéria ugyanis minden benyújtott tervüket elutasította. A baj gyökerét a galéria igazgatója, Zsigmond Attila abban látta, hogy az amerikai megrendelő pontosan előírta a művészeknek, milyen szobrot szeretne látni: narratív, az eseményeket illusztráló, bőbeszédű kompozíciót, amely nem a XXI., hanem a XIX–XX. század fordulójának közízlését tükrözi. De nem volt döntés a szobor helyéről sem.” Terveink elutasításával kapcsolatban számunkra fontos az alábbiak közzététele: A kételyekbe taszított jó nép ebből azt következtetheti, hogy tervünknek vége, ne is foglalkozzon tovább azzal senki (keseregjünk inkább a vasszörnyeteg tárgyán?). Engedtessék meg, hogy a legszilárdabban nyilatkozzunk: csaknem kétesztendős (szinte) sziszifuszi küzdelmünk után sem számoltak fel bennünket. Bár még mindig függünk – végső fokon – a hivatalosak irgalmától, munkánk szakadatlanul folyik. Ezrével lepték el ismertető körleveleink a világ tájait; a szobrászművésszel, hivatalos közegekkel állandó kapcsolatban vagyunk. A szobor végleges makettjéről készülő felvétel legújabb körlevelünkben nemsokára nyilvánosságra kerül (megjegyzés: a csizmák kőből készülnek; a lyukas zászlót lobogtató szabadságharcos és lobogója lesz csak bronzból öntve). Tervezetünk nem egyéni kezdeményezés. A Magyar Studies of America, a hasznot nem hajtó, önkéntes, magyar értékeket ápoló szervezet dolgozik e vállalkozás megvalósításán. A Budapest Galéria vezetőségével valóban többször voltak tárgyalásaink – ránk nézve szomorú eredményekkel. Kétségtelen, hogy az ő művészeti irányvonaluk a XXI. század szellemén alapszik. Azt is biztosnak véljük azonban, hogy a földrészek történelmét megrendítő, kizárólagosan magyar megmozdulás kifejezését ne szükségszerűen a jelenlegi művészeti iskola szabja meg! Pontosan soha nem írtuk elő, hogy a szobrászművész mit alkosson. Ahhoz ragaszkodtunk csupán, hogy a mű a történelmi hűséget tükrözze, és a lyukas zászló a szobor része legyen. (Álmunkban sem gondoltuk volna, hogy a hősök ezreinek megtisztelését csak rozsdásodó csövek tömegével lehet leróni…) A cikkben idézett (és kért) helyek bármelyikét szívesen fogadtuk volna el. Többszöri megkeresésünk közben a hatalom volt az, mely – bennünket válaszra sem méltatva – saját terve javára tulajdonította el az általunk javasolt helyszínek egyikét.
„… az ötvenhatos szervezetek makacsul tartják magukat ahhoz: a szociálliberális kormány nekik ne építsen semmiféle emlékművet.” Ehhez annyi a hozzáfűznivalónk, hogy a kormány bizonyára tudja, kinek és mit épít. Mi is tudjuk, ezért azt üzenjük: támogassuk az ügyet, melynek egyetlen célja a hősökre való méltó megemlékezés! A cikkben a TIB alelnöke megismétli a TIB tavaly szeptemberi elnökségi ülésén meghatározott véleményét: nincs szükség még egy ötvenhatos emlékműre. Ebben az esetben azonban nem emlékműről, hanem szoborról van szó, amilyen Magyarországon jelenleg – legjobb tudomásunk szerint – még nincs. A budai Gesztenyés kertben felállítandó Földindulás alcímű szobor terve megvalósításának az ellenzését – különös tekintettel arra, hogy az hőn szeretett magyar hazánknak még pénzébe sem kerül – a pártutódoktól természetesnek vesszük, az „engesztelhetetlen, indulatos ’56-os öregemberek” és hazai ’56-os szellemű honfitársaink hasonló nézetét viszont teljesen hihetetlennek találjuk. Ugyanakkor tiszteletteljes köszönetünket tolmácsoljuk Balás-Piri László TIB-alelnöknek tárgyilagosságot bizonyító, vigaszt nyújtó kifejezéséért: „Nekem tetszik az ötlet, hogy egy vascsizma, a ledöntött Sztálin-szobor utolsó darabja és egy lyukas zászló legyen a forradalom emlékhelye.” Kedves alelnök uram, mint nemrégiben tudtuk meg, a megboldogult Pongrátz Gergely is hasonlóképpen gondolkodott annak idején. Az ő szándékát az akkor uralkodó hatalom utasította el…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.