Akcióban az egykori cseh titkosrendőrök

Csehországban a kommunista önkényuralom időszakát kutató szakemberek fontos előrelépésnek tekintették az idén hatályba lépett új levéltári törvényt, amely többek közt általánosan hozzáférhetővé teszi a volt titkosrendőrség – az StB – aktáinak tanulmányozását. Csakhogy a belügyminisztérium illetékesei arra hivatkoznak, hogy az StB „tisztikarának” személyi iratait nem minősítették archív anyagnak, ezért rájuk nem vonatkozhat a törvény. Tehát ezek az akták nem tanulmányozhatók.

Somogyi Mátyás
2005. 09. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Paradox helyzet keletkezett, vélik a törvényértelmezés bírálói: amíg az StB áldozatairól minden, még a legszemélyesebbnek minősülő információ is bárki számára elérhető, addig az üldözésüket elrendelő és megszervező StB-törzsállomány személyi aktái továbbra is hozzáférhetetlenek. A Lidové noviny rámutat: miközben az ügynökhálózat tagjainak névsorát a nyilvánosság két – egy magánkiadású és egy hivatalos – listából is tanulmányozhatja, a hálózatot irányító StB-tisztikarról mindmáig nem készült hivatalos névsor. Pedig ezek a személyek, olvasható a lapban, ellentétben számos ügynökkel, önként léptek „a munkásosztály ökleként” emlegetett szervezetbe, hűséget esküdtek a kommunista pártnak és a Szovjetuniónak. Még a hírszerző szolgálat tagjai is – akik váltig hangoztatják tiszta szakmai mivoltukat – gyakran részt vettek az elnyomásban, például az emigráció vezetői és intézményei elleni akciókban és 1989 novemberében a tüntető ifjúság elleni gumibotos fellépésben.
1989-ben az StB több mint tizenkétezer személyt alkalmazott. Ezekről mindmáig alig tudható valami. Akik a politikai fordulat után fennakadtak az igazolóbizottságok hálóján, többnyire magas végkielégítéssel vonultak át a civil szférába. Az StB egykori tiszti állománya személyi aktáinak védettsége mögött a szakértők szerint azok a volt StB-tisztek állnak, akik most is a belügyi tárcánál dolgoznak. Becslések szerint a cseh belügyminisztériumban és a rendőrség kötelékeiben közel ezeregyszáz egykori StB-tiszt van alkalmazásban, nem egy esetben fontos beosztásban. A volt titkosrendőrség dokumentumait kezelő és hozzáférhetőségükről döntő minisztériumi levéltári főosztály állományának mintegy tíz százaléka szolgált a régi „cégnél”.
A belügy egyes levéltárosainak hozzáállását bírálók szerint ideje lenne a pártállami titkosszolgálat iratanyagának kezelésére létrehozni egy független intézményt, mert a levéltári törvény önkényes értelmezése akadályozza a totalitárius múlt megismerésére irányuló igyekezetet. Frantisek Bublan belügyminiszternek – aki 1989 előtt maga is az StB üldözöttjei közé tartozott – azonban nem tetszik az ominózus tisztikari akták általános vizsgálhatóságának követelése. Úgy véli, az akták rengeteg érzékeny személyes adatot tartalmaznak, ezért közzétételükkel nem érthet egyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.