Álmunkaprojekt

Nem tud hatékony és hosszú távú megoldással előrukkolni a kormányzat a foglalkoztatási gondok enyhítésére, s így a romló adatokat ideiglenes, ám a választásokig mindenképp felmutatható eredményekkel kecsegtető megoldásokkal próbálja javítani.

Dénes Zoltán
2005. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Novembertől májusig tartó közfoglalkoztatási program elindítását jelentette be a kormány a közelmúltban, amelyre hétmilliárd forintot különített el. Az öszszeghez az önkormányzatok pályázat útján juthatnak hozzá, s a kabinet reményei szerint ezzel összesen 24 ezer munkahely megteremtésére kapnak lehetőséget. Az önkormányzatoknak önerőként a forrás 40 százalékát kell biztosítaniuk, 60 százalékát pedig a kormány teremti elő. A pályázat a települési önkormányzatoknak biztosítja a regisztrált munkanélküliek, illetve aktív korú, szociális segélyen élők napi hatórás foglalkoztatását.
– A kormány úgy próbálja beállítani a foglalkoztatási gondokat, mintha szezonális problémáról lenne szó – hívta fel lapunk figyelmét Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke. Rávilágított: a jelenlegi ciklusban a kormány meghirdetett politikai céljaival – a foglalkoztatás növelése és a munkanélküliség csökkentése – ellentétesen alakult a foglalkoztatási helyzet. Mint mondta, e negatív folyamatot nem lehet ideiglenes megoldásokkal orvosolni. Az ilyen intézkedések – folytatta – csak a választásokig felmutatható eredményeket hozhatnak, ám hosszú távon továbbra is kénytelenek leszünk szembenézni a foglalkoztatás strukturális válságával. Hozzátette: a munkanélküliek száma már meghaladja a 300 ezret, nem készültek új munkahelyek, s a gazdaság hiába „dübörög vagy van lendületben”, nem képes felszívni a munkanélkülieket. Szerinte a jelenlegi gazdaság-, foglalkoztatás- és szakképzési politikával nem lehet valós és tartós eredményeket elérni a foglalkoztatás területén. Annyi lehetséges, hogy a mostani intézkedések ideig-óráig a választásokra valamilyen javuló statisztikát fognak eredményezni, de alapvetően sokkal komolyabb gondok vannak – jelezte Palkovics, hozzátéve: olyan összehangolt gazdaságpolitikára lenne szükség, amely nyilvánvalóvá tenné, hogy melyek lesznek a következő időszakban a húzóágazatok. Csak ennek ismeretében lehetne meghatározni, hogy milyen szakemberekre lesz igény, s ennek megfelelően határozhatnák meg a szakképzést is, amivel lehetővé válna a jövőben, hogy az egyetemek és a szakmunkásképző intézmények ne eleve munkanélkülisorsra ítélt diákokat bocsátsanak a piacra.
Balsai István, az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának fideszes elnöke szerint a hétmilliárd forintot nem „ínségpolitikára” kellene költeni, hanem a tényleges munkahelyek számának bővítésére. Kifejtette: elsősorban a kis- és a középvállalkozások területén lenne nagyobb támogatásra szükség, mégpedig a munkahelyi költségek csökkentésével. A képviselő aggályosnak nevezte a megjelölt foglalkoztatási területek egy részét, amelyek közalkalmazotti, illetve köztisztviselői feladatok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.