Amerika visszatér a Holdra

Négy asztronautát küld 2018-ig a Holdra az Amerikai Űrkutatási Ügynökség (NASA), amely George W. Bush elnök tavaly ismertetett tervei szerint a majdani Mars-utazások állandó bázisa lesz. A holdkutatásra a következő tizenkét évben becslések szerint százmilliárd dollárt fordíthat a NASA.

MN-összeállítás
2005. 09. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százmilliárd dollárt költene a NASA a következő tizenkét évben az új űrjárművekre és rakétákra, amelyek ahhoz szükségesek, hogy 2018-ig ismét asztronauták látogathassanak a Holdra – írta a Space.com.
A nagyszabású terveket Michael Griffin, a NASA igazgatója a múlt héten ismertette a Fehér Házzal és az illetékes kongresszusi bizottságokkal, ma pedig sajtókonferencián tájékoztatja a közvéleményt is.
A bejelentés összhangban áll Bush elnök tavalyi felhívásával, amely szerint az amerikai űrhajósoknak 2020-ig vissza kell térniük a Holdra, amelynek a Naprendszer bolygóira később induló expedíciók bázisává kell válnia.
Első lépésként ki kell fejleszteni az űrjárművek új generációját. A Hold és a Föld között közlekedő űreszközök a jelenleg használatos űrsiklók és a holdutazásokhoz használt Apollo űrhajók korszerűbb változatai lesznek.
A NASA 2018-ban küldene újra űrhajósokat a Holdra, a négy asztronauta hét napot töltene égi kísérőnkön. A bejelentés szerint az űrhajók a Hold bármely pontján képesek lennének leszállni, de a landolás helye mégis a déli pólus lesz, ahol hidrogént és vízjeget is találhatnak. Ennek az égitest Földhöz való közelsége miatt nincs sok jelentősége, a Hold azonban jó kísérleti terep annak megállapításához, hogy a távolabbi világokba kiránduló asztronauták képesek-e vízhez vagy az üzemanyag előállításához szükséges alapanyagokhoz hozzájutni. A Holdon megszerezhető ismeretek nélkülözhetetlenek lesznek a Marson, ahol a földi expedíciók legkevesebb ötszáz napot töltenek majd.
A NASA idei költségvetése 16,2 milliárd dollár, jövőre viszont várhatóan kétszázmillió dollárral több pénzből gazdálkodhat. Az ügynökség tehát a következő tizenkét évben összes anyagi erőforrásának több mint a felét a holdkutatásra fordítja.
Michael Griffin hangsúlyozta, hogy a Hold és a Mars kutatását célzó programjában az Egyesült Államok számít más országok részvételére is. A NASA-nak és az orosz űrkutatási ügynökségnek, a Roszkoszmosznak már vannak elképzelései az együttműködés formáiról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.