Először a világon teljes arcátültetésre készül egy orvoscsoport a clevelandi klinikán – adta hírül az AP. Öt férfi és hét nő várakozik és reménykedik abban, hogy őt választják a műtétre, amely orvoskörökben eddig is komoly vitákat gerjesztett. A következő hetekben orvosok és pszichológusok beszélgetnek a tizenkét, különféle okokból eltorzult arcú emberrel, hogy kiderítsék, melyikük képes elviselni az operációt. A beavatkozás igen kockázatosnak számít: mindössze ötven százalék a siker esélye.
Az arcátültetéshez szükséges technika már az első kézátültetés óta rendelkezésükre áll – hangsúlyozták a kórházi szakemberek. Az eredmény így is kétséges, fertőzés esetén ugyanis a páciens új arcát le kell operálni, és helyébe a saját, más testrészeiből kimetszett bőrét kell beültetni. Ráadásul a befogadónak élete végéig kilökődésgátló gyógyszereket kell szednie, hogy szervezete elviselje az idegen szöveteket.
A páciens várhatóan identitászavarba kerül majd, de új arcát nem választhatja meg – közölte Maria Siemionow, a sebészcsoport vezetője. Kiemelte: az különböző lesz az elhunyt donorétól, hiszen az ő saját ép arccsontjára építik. Hogy mindezt átvészelje, az első arcátültetett embernek igen erős fizikummal és nagy lelkierővel kell bírnia. Ha a tizenkét önkéntes közül senki nem bizonyul alkalmasnak, az operációt elhalasztják. Maria Siemionownak igen sok idejébe telt, míg a klinika etikai bizottsága beleegyezett a műtétbe.
Franciaországban és Nagy-Britanniában a nemzeti etikai bizottság az arcátültetés ellen érvel, arra hivatkozva: nincsenek garanciák arra, hogy eredményes lesz.
Valaki felöklelt egy mentőt a Csömöri úton + fotó
