Ártás és mártás az MNB-ben

Loppert Csaba
2005. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lemondásra szólította fel a minap a Magyar Nemzeti Bank alelnökét a Magyar Szocialista Párt. Kovács Tibor, a szocialisták frakcióvezető-helyettese azzal vádolta meg Szapáry Györgyöt, hogy brüsszeli fellépésével kárt okozott az országnak. Az történt ugyanis, hogy előzőleg Szapáry az EU gazdasági és pénzügyi bizottságában felhívta az unió illetékeseinek figyelmét: érdekes technikával csökkenti az ez évi költségvetés hiányát a magyar pénzügyi kormányzat. Nevezetesen, Gyurcsányék a tavalyi év végén, látva, hogy túl nagy a költségvetés hiánya, és ezért nem lehet tovább az autópálya-építéseket állami pénzből finanszírozni, ezen a területen is trükközésbe kezdtek. A ciklus harmadik évében lényegében suba alatt előprivatizálták az első két évben közpénzből épített autópálya-szakaszokat, hogy az így befolyó pénzeket a költségvetésen tátongó lyukak betömésére használják fel. Formálisan ugyan az állam kezében maradtak az említett sztrádaszakaszok, mert az állami tulajdonban lévő Állami Autópálya-kezelő Rt.-re ruházták a kezelésükkel kapcsolatos jogokat. Az Állami Autópálya-kezelő Rt. az általa felvett és a magyar kincstárba rögtön befizetett, egyes források szerint 158, mások szerint 180 milliárd forintos hitellel azonban a magánjog és a magántársaságok világába lépett. Nem nehéz megjósolni, hogy állami garancia nélkül nem fog tudni megállni a saját lábán, és nem tudja majd visszafizetni a hiteleit, így előbb-utóbb csődbe megy. Ebben az esetben az autópályák tulajdonjoga átkerül a hitelezők kezébe. A 158 vagy 180 milliárd forint ezért privatizációs vételárként is felfogható. Csőd esetén persze a vagyontárgyak mélyen a szokásos piaci érték alatt kelnek el, minden valószínűség szerint ez történik majd ezekkel a sztrádákkal is.
Itt okozta az első, igaz, csak később bizonyossá váló kárt az országnak a Gyurcsány-kormány. Ráadásul, mivel olyan kvázi-magántársaságról van szó, amely maga vette fel a hitelt, drágábban kaphatta, mint a mindenképpen jobb adósnak számító állam. A jegybank számításai szerint a magasabb kamatból adódó többletköltség – a most épülő pályákéval együtt – ebben a konstrukcióban évi 5-6 milliárd, húsz év alatt összesen 70-100 milliárd forint többletköltséget jelent az országnak. Itt okozta a Gyurcsány-kormány a második kárt. Ennyit arról, hogy ki okozott károkat az országnak. És akkor még nem esett szó a majdan épülő autópályákra kibocsátandó 750 milliárdos államkötvényről. A Fidesz szerint összesen 1065 milliárd forintról van szó – csak az autópályák esetében. Hasonló kifogások emelhetők egyébként a PPP-s konstrukcióban készülő többi beruházással kapcsolatban is.
Kárt okoztak a szocialisták erkölcsi értelemben is, amennyiben ebben a kérdésben is megerősítették nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi közvéleményben is a költségvetési gazdálkodás átláthatóságával kapcsolatos aggályokat, és rombolták a pénzügyi kormányzás pontosságába és hitelességébe vetett bizalmat. És van egy negyedik kár is, amit szintén a szocialisták okoztak – nemcsak az országnak, hanem maguknak is. Ez is erkölcsi jellegű, és erőszakos fellépésükkel függ össze. Szapáryék ugyan leszögezték: előzőleg többször figyelmeztették a pénzügyi kormányzatot az alkalmazott elszámolási rendszer tarthatatlanságára, de mindhiába. Ezért saját hitelük védelmében is fordultak Brüsszelhez. Normális körülmények között már a lemondásra való kormányzati felszólítás tényén is megdöbbennénk. Hiszen mi köze van a mai világban egy politikai pártnak a jegybank alelnöki pozíciójához?
A helyzetet érthetőbbé, ugyanakkor semmivel sem menthetőbbé teszi, hogy Medgyessy Péter, majd Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége alatt mindennapos gyakorlattá vált a független állami intézmények vezetőinek rövid pórázra fogása. A Magyar Televíziótól a Magyar Rádióig, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől a Központi Statisztikai Hivatalig, a Központi Ügyészségtől a Magyar Nemzeti Bankig, a Millenáris Kht.-tól a Magyar Állami Operaházig hoszszú a sora azoknak az elvileg független, közszolgálati intézményeknek, ahol a baloldalinak és liberálisnak nevezett koalíció baloldalinak és liberálisnak egyáltalán nem nevezhető politikai módszerekkel lépett azon vezetők/elnökök tyúkszemére, akik nem az ő szája íze szerint irányították hivatalukat. Meg sem lepődünk azon a rendszerváltás előtti idők laktanyavilágát idéző stíluson, amellyel Kovács Tibor gyakorlatilag a szolgálati sorrend betartását kérte számon Szapáry Györgyön. Akinek, a szocialisták szerint, mielőtt Brüsszelbe ment volna „bemártani” a kormányt, előzőleg a kabinetnél, netán őnála kellett volna alázatosan jelentkeznie jelentéstételre. Arra is gondolhatunk, talán csak azért nem hazaárulózták le a szocialisták a MNB elnökhelyettesét, mert közben Gyurcsány Ferenc ezt megtiltotta.
Az uniós hierarchiában a posztkommunista utódpártoknál nagyságrendekkel magasabb szinteken jegyzett és egyébként is jóval kifinomultabb személyzeti politikához, a selyemzsinóros megoldásokhoz szokott bankárvilág persze jól megmosolyogta a magyar szocialisták erőszakos politikai fellépését. A magyar média kicsit is tárgyilagos felében köznevetség tárgyává váltak a bürokratikus szocializmus és a parancsuralmi rendszer világát idéző módszereik. Mint ahogy az is, amikor Kovácsék azt követelték a nagyhatalmú bankártól, tárja eléjük a bizonyítékokat, amelyekkel igazolni tudja: korábban már figyelmeztette a kormányt az elszámolási módszerek szabálytalanságára. Mintha még ma is lennének a szocialistáknak eszközeik arra, hogy sarokba állítsák, kukoricára térdepeltessék, netán az Andrássy út 60.-ba irányítsák a gyanúba, a gyanújukba keveredő személyeket. Szerencsére, ezek az idők elmúltak.
Nyilvánvaló tehát, hogy az országnak a jelenlegi pénzügyi kormányzat, és nem Szapáry György MNB-alelnök figyelmeztetése okozott kárt. Azt viszont be kell ismerni: a kormánykoalíciónak és a Magyar Szocialista Pártnak tényleg nem vált hasznára a jegybank alelnökének brüsszeli fellépése. Mert ha csak a jövő tavaszi választások után derült volna fény ezekre a praktikákra, akkor addig a teljes magyar eget kékre és rózsaszínűre festhették volna. Akkor nemcsak a dübörgő gazdasággal és a nagy jóléttel kapcsolatos ámítást folytathatnák a kampányban, hanem azt is állíthatták volna, hogy „a pénzügyeket is rendbe tettük”. Így viszont marad a mentegetőzés és a magyarázkodás. A költségvetés hiánya annyi lesz, amennyi, plusz autópálya, plusz nyugdíjreform. És mindaz, amiről még nem tudunk.
Így egyelőre marad minden a régiben. A Magyar Nemzeti Bank vezetőit nem lehet csak úgy egyszerűen leváltani. Átszervezni és alárendelni a Magyar Fejlesztési Banknak sem lehet. A havi apanázst sem lehet tőlük megvonni a Magyar Rádió vezetése ellen alkalmazott jogsértő szocialista recept mintájára. És talán azt sem ajánljuk, hogy valamelyik amőbaharcos egy seprűnyéllel a kezében próbálja jobb belátásra késztetni reggel az uszodába induló bankvezetőt: ez egyszer már nem vált be. Továbbá az a megoldás sem jöhet szóba, amit Lendvai Ildikó javasolt néhány hete: próbálnának meg kinevezni egy bírót az ügyészség ellenőrzésére. A szocialista frakcióvezető asszony akkor azt ígérte: kezét-lábát fogja összetörni, hogy így szerezze vissza az ügyészséggel szemben megrendült közbizalmat. Ígéretének a lábtörésre vonatkozó részét azóta beváltotta. Ezúton is jobbulást kívánunk – egyúttal üzenjük: nem érdemes a kezét is összetörnie. Nem ér az egész Magyar Szocialista Párt annyit. Azt pedig, hogy a Kulcsár-ügyben a szocialista párt dugipénzeinek feketekasszájára derült fény, úgyis tudja már mindenki. Ezt semmilyen kéztördelés sem törölheti ki az elkövetkező évtizedek történelemkönyveiből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.