Átszervezés leépítéssel

Normalizálódik a közel fél évig elfogadott költségvetés nélkül működő ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. helyzete. Igaz, a már tavaly is költségvetési elvonásokkal sújtott kht. az idén a kormányzat által ígért 3,8 milliárd forint helyett végül csak 3,2 milliárdot használhat fel.

Dénes Zoltán
2005. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július elsején az ITDH-nál megkezdődött a kétlépcsős szervezeti egyszerűsítés, és a létszámcsökkentés – tájékoztatta lapunkat Rétfalvi György, az ITDH vezérigazgatója. Ennek első, júliusban elindított szakaszában az ITDH létszámának mintegy 6 százalékát jelentő 19 főtől vált meg. Rétfalvi elmondása szerint ekkor alakították át a hazai regionális irodai hálózatot is úgy, hogy a 19 megyei képviseletből az uniós régióknak megfelelően hét irodát tartottak meg. A vidéki irodák gyakorlatilag a háttérszolgáltatás területére kerültek, a vezérigazgató indoklása szerint azért, mert ott elsősorban a befektetésösztönzéssel és a különböző szervezetekkel való együttműködéssel foglalkoznak. Jelenleg egy befektetési igazgatósággal és egy kereskedelmi fejlesztéssel foglalkozó üzletfejlesztési igazgatósággal működik a kht. A szervezet harmadik részét az úgynevezett back office alkotja, vagyis a humánpolitikával, a háttértámogatással foglalkozó egység – fejtette ki Rétfalvi. Tájékoztatása szerint a nagykövetségeken működő külgazdasági attasék, illetve a külgazdasági képviseletek „összefésülése” még folyamatban van. Erről jelenleg tárgyalnak a Külügyminisztérium, a gazdasági tárca, a Turizmus Rt., illetve az ITDH bevonásával, a végleges verzió heteken belül megszületik.
Az ITDH-nak 32 irodája volt, a Külügyminisztériumnak pedig 45 külgazdasági attaséja. Az összevonások során előreláthatólag 57-58 hely marad, ahol külgazdasági tevékenységet végző magyar kiküldött lesz a követség keretein belül – mondta Rétfalvi. A kht. pénzügyi helyzetével kapcsolatos kérdéseinkre válaszolva kifejtette: amikor május elején „becsöppent” az ITDH-ba, akkor még nem volt rendben az éves finanszírozási megállapodás, a költségvetésben sem volt elfogadva, s jelentős különbség volt a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium anyagi lehetőségei, illetve a kht. tervei között. Ennek következtében az egész tervezetet át kellett dolgozni, amelynek elfogadása óta az ITDH-nak már nincsenek finanszírozási gondjai – folytatta Rétfalvi. Hozzátette: az elvonás minden területet legalább 10-20 százalékos mértékben érintett, vagyis például a rendezvények ötödéről kellett lemondaniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.