Az EU megelégelte a hiányt

Megálljt parancsolt Joaquín Almunia a költségvetési kozmetikának, elutasítva az autópálya-építések elszámolásának magyarországi „mérlegjavító” gyakorlatát. Az Európai Bizottság pénzügyi biztosa tegnap kételyeit fejezte ki a magyar kimutatások hitelességével kapcsolatban is. A mostani uniós álláspont felborítja az idei büdzsét, sőt megtorpedózhatja az euró 2010-es bevezetését.

2005. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kételyeit fogalmazta meg tegnap a magyarországi statisztikai és költségvetési mutatószámok hitelességét illetően Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa, aki arra kérte a magyar hatóságokat, foglaljanak állást arról, hogy az Európai Unió felé közölt adataik megfelelnek-e a valóságnak. Almunia tegnap azt is közölte, hogy Brüsszel nem fogadja el az autópálya-építésekre vonatkozó eddigi magyar könyvelést, azaz nem tartja szabályosnak az építések kiszervezését a költségvetésből. Az EU ezzel gyakorlatilag elutasította azt a költségvetési manőverezést, amely az államháztartási hiányt kívánta csökkenteni a Nemzeti Autópálya Rt. és az Állami Autópálya Kezelő Rt. között létrejött tranzakcióval, melynek segítségével a büdzsé több száz milliárd forintos pluszbevételhez jutott.
*
A megépült autópálya-szakaszok eladásának és a költségvetésen kívül helyezésének „trükkje” eddig ugyan lényegesen javította az államháztartás egyenlegét, a tegnapi állásfoglalás után immár bizonyossá vált: az idei büdzsében megjelölt hiánycél tarthatatlan. Az uniós álláspont egyben azt jelenti, hogy a magyar felzárkózási programban közölt 4,7 százalék helyett a valóságos idei hiány elérheti a GDP hat százalékát, miközben a jövő évi költségvetés – amelyet a kormánynak e hónap végéig kell benyújtania a parlament elé – alapjaiban válik kérdésessé.
Almunia az euró magyarországi bevezetésére is kitért. Elmondta, hogy csak akkor lehet 2010-ben bevezetni a közös uniós valutát, ha az államháztartási hiány csökken. Hazánk költségvetésének helyzetével az EU pénzügyminisztereinek tanácsa, az Ecofin legközelebb októberben foglalkozik, ám amint Almunia fogalmazott, addig még tisztázni kell a hiány mérséklésére irányuló lépéseket a magyar kormánnyal. Szavai szerint Brüsszel nem kényszeríti a tagországokat az euró bevezetésére, ám a közös valuta átvétele az adott ország gazdaságának és lakosságának szolgálja érdekét.
Veres János pénzügyminiszter kijelentette: nem vitatkoznak az Európai Bizottsággal, és tudomásul veszik, hogy úgy kell könyvelniük, ahogyan azt az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szabályai előírják. Veres egyben jelezte, hogy még korai lenne bármilyen költségvetési kiigazító intézkedést kilátásba helyezni. Az EU által vitatott költségvetési tételeket firtató kérdésre a pénzügyminiszter kitérő választ adott, mint mondta, erről az Eurostatnak kell tájékoztatnia. Lapunk ugyanakkor úgy értesült, hogy a magyar kimutatások körüli brüszszeli hercehurca még messze nem ért véget, így változások várhatók a tavalyi hiányszámokat illetően is. „Statisztikai kérdésnek” minősítette a pénzügyi biztos elmarasztalásait Batiz András kormányszóvivő, aki leszögezte: a vita semmilyen módon nem befolyásolja a kedvező folyamatokat.
Az egyik legnagyobb londoni pénzintézet, a Dresdner-csoport térségi jelentése szerint a tegnap közzétett uniós állásfoglalás nemcsak az idei magyar deficitet emeli meg jelentősen, de kedvezőtlen hatással van a középtávú költségvetési kilátásokra is, miközben gyakorlatilag teljesíthetetlenné teszi Magyarország 2010-es eurócsatlakozási célkitűzését. A befektetési ház elemzői továbbra is úgy tartják, hogy az alapvető költségvetési reformok hiánya miatt két vagy három évet késhet az uniós valuta magyarországi bevezetése. Hasonlóan vélekedett Barcza György, az ING Bank elemzője, aki Almunia tegnapi kijelentéseit értékelve közölte: az EU 200-300 milliárd forintnyi összeg költségvetési bevételként való elszámolását kérdőjelezte meg, ezt pedig csak a bevételek jelentős megemelésével vagy pedig a hiány drasztikus csökkentésével lehet ellensúlyozni. Barcza szerint a piac eddig sem számolt az idei hiánycél teljesülésével, ám a mostani uniós elmarasztalást a forint gyengülése követheti.
Tegnap kiderült az, amire a Fidesz már egy éve figyelmeztetett: trükk hátán trükk van a költségvetés kimutatásaiban – összegezte Almunia elmarasztaló kijelentéseit Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke, aki közölte: pártja arra kéri a miniszterelnököt, adjon tájékoztatást az államháztartás valós helyzetéről. Mint fogalmazott, Almunia nyilatkozataiból kitűnik, hogy az EU egyre kevésbé hisz a magyar kimutatásoknak, ez pedig a magyar államadósságot finanszírozó külföldi befektetőket is elbizonytalanítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.