Kifogyhatatlannak tűnik az elvtársak trükkraktára. Az SPD mérgezett nyilai mindenekelőtt a parlamenti választás sikerpártja, az FDP ellen irányulnak. A Willy Brandt ház stratégái kénytelenek rádöbbenni arra, hogy kormányfői ábrándjaik Schröder vezetésével egyetlen lehetőségre csökkentek: ha sikerül kiügyeskedniük a „közlekedésilámpa-koalíciót” a liberálisok és a Zöldek támogatásával. Amennyiben ez a változat nem jön össze, fennmaradna még az előzőleg elutasított lépés: ajánlatot tenni a baloldali párt/PDS-nek, a posztkommunistáknak. Eddig azonban még nem jutott el az SPD, amely teljes figyelmét a szabad demokraták megpuhítására összpontosítja, a behízelgő szólamoktól kezdve a sértő kijelentésekig. „Az FDP-t elragadta az önteltség, éppen ideje, hogy visszatérjenek a realitások talajára” – hangoztatta Franz Müntefering SPD-elnök. Ludwig Stiegler, a szociáldemokrata frakció elnökhelyettese, szokott stílusának nagyképűségével fogalmazott: „Nekünk van kancellárunk, mindenki más csak virslivel rendelkezik.” A Rajna-vidék-Pfalz tartományban az FDP-vel koalícióra lépett szociáldemokrata Kurt Beck az állampolgári kötelességre hivatkozott, és ebből azt vezeti le, hogy a stabil kormány létrejöttéért a liberálisok is felelősek. A szociáldemokraták fáradozásai mögött egyetlen remény húzódik meg: a különböző változatokat alkalmazó nyomás hatására a liberálisok „hanyatt esnek”, és megszegik a szavukat, hogy semmi körülmények között sem járulnak hozzá a Schröder-kabinet megmentéséhez, és kizárólag a CDU/CSU-val hajlandók szövetségre lépni.
Az SPD legutóbbi csábítási kísérlete abban a levélben jutott kifejezésre, amellyel Müntefering tanácskozásra hívta az FDP-t. A liberálisok válasza nem sokáig váratott magára. Guido Westerwelle FDP-elnök a sajtó képviselői előtt közölte, pártja határozottan viszszautasította az invitálást, mert az SPD nem rendelkezik meghatalmazással arra, hogy koalíciós tárgyalásokba kezdjen. Ez az előjog kizárólag a Bundestag legerősebb pártját, a CDU/CSU-t illeti meg. Westerwelle erkölcstelen ajánlatról beszélt, és felszólította az elvtársakat, hogy a továbbiak során hagyjanak fel minden csábítási kísérlettel, hiszen nem rendelkeznek kormánymegbízással.
„A vörös–sárga–zöld közlekedésilámpa-koalícióból nem lesz semmi!” – mondotta az FDP-elnök, és hivatkozott arra, hogy ez a döntés a párt vezető grémiumainak egyhangú határozatára támaszkodik. A liberálisok választási sikerét arra vezette vissza, hogy a párt nem a kormányváltást tűzte ki maga elé, hanem alapvető politikai változást akar, és ezt a célt hálálták meg a polgárok, amikor a szavazatok közel tíz százalékával juttatták be az FDP-t a parlamentbe mint a Bundestag harmadik legerősebb politikai erejét. Miután a szabad demokraták visszautasították az SPD meghívását, később elfogadták a CDU/CSU-ét. A liberálisok határozottan vallják, kizárólag a kereszténydemokraták rendelkeznek felhatalmazással a kormányalakításra, hiszen három képviselővel többet küldhetnek a Bundestagba, mint a szociáldemokraták. Az FDP-t csütörtökön délután Guido Westerwelle és Wolfgang Gerhard frakcióelnök képviseli majd e megbeszélésen, ahol Angela Merkel és Edmund Stoiber lesz a tárgyalófél.
Merkel megerősödve ülhet asztalhoz azt követően, hogy a CDU/CSU új összetételű parlamenti frakciója imponáló fölénynyel választotta meg ismét elnökének. A konzervatívok kancellárjelöltje a szavaztok 98,6 százalékát kapta, 222 főből mindössze hárman szavaztak ellene. A képviselők vele szemben kifejezésre juttatott bizalma háttérbe szorította azokat a találgatásokat, hogy a CDU váratlanul gyenge szerepléséért a párt őt teszi felelőssé, és ebből esetleg levonja azt a konzekvenciát is, amely Angela Merkel politikai karrierjének a végét jelentette volna.
A sajtókonferencián elhangzottak szerint a résztvevők a közös program gyors összeállítására törekednek. A sietős iram mögött taktikai elképzelés húzódik meg egy fekete–sárga–zöld-koalíció érdekében. A Joschka Fischer által meghatározott ökológiai párt megnyerése nem tűnik megvalósíthatatlan feladatnak. A szövetségi külügyminiszter tudja, hogy kizárólag ezen a vágányon haladva juthat hasonló rangú megbízatáshoz az új kormányban is. A zöld mint a remény színe ezen a téren is biztató előjelnek bizonyulhat.
A főváros hivatalosnak ugyan nem mondható „hírszolgálata” az itt-ott elhangzott kijelentésekből máris levonta a tanulságot: szövődik a CDU/CSU–FDP–Zöldek-szövetség. A Zöldek ölbe tett kézzel, nyugodtan várakoznak, abból a meggyőződésből kiindulva, hogy a Merkel–Westerwelle kettős hamarosan jelentkezik náluk. Claudia Roth, a Zöldek elnök aszszonya kijelentette ugyan, hogy nem koalíciós tárgyalásokról lenne szó, hanem kizárólag gondolatcseréről, de hozzátette: „Most másokon a sor, hogy lépésre szánják el magukat.”
Bizalomvesztés a gazdaságban. A ZEW konjunktúrakutató intézet az üzleti bizalom vártnál erőteljesebb mértékű romlását jelezte előre a következő hat hónapra Németországban. A szakemberek szerint a bizalomvesztés nagyrészt a vasárnapi választásokkal, illetve az ország jövőbeli gazdaságpolitikájával kapcsolatos bizonytalansággal függ össze. A szeptemberi várakozások indexe 38,6 pontra süllyedt az augusztusi 50,0 pontról. A mostani megingást nem trendként indokolják az előrejelzés elkészítői, mivel az index romlásában elsősorban a választások játszottak közre, ellenkező esetben a mutató szeptemberben is javult volna. (MTI)