Valódi és érdemi hiánycsökkentő intézkedéseket hozott a magyar kormány annak érdekében, hogy a kitűzött államháztartási deficitcél teljesülhessen – információink szerint többek között erre voltak kíváncsiak a brüsszeli illetékesek a hazánk ellen folyó túlzott deficiteljárás legutóbbi uniós tárgyalásán. Úgy tudjuk, az EU pénzügyminisztereinek tanácsa, az Ecofin ülésének múlt heti előkészítő tárgyalásán az uniós szakemberek kételyeiket fejezték ki az iránt, hogy Magyarország meggyőző lépéseket tett-e a hiány mérséklésére, amivel kapcsolatban ismét napirendre kerültek az autópálya-szakaszok kiszervezései, valamint más, a magántőke bevonásával megvalósuló állami megrendelések, a PPP-programok. A brüszszeli tárgyalásokra vonatkozó érdeklődésünkre Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium (PM) szóvivője megerősítette, hogy a szaktárca illetékesei is részt vettek a brüsszeli találkozón, ám arról, hogy az uniós testület részéről milyen észrevételek érkeztek, nem kívánt nyilatkozni.
A deficitcsökkentő intézkedések hiányára hívja fel a figyelmet az OTP Bank Elemzési Központjának tegnapi jelentése is. A pénzintézet szakemberei szerint a PM eddigi nyilatkozatai alapján nem kerül sor hiánymérséklő intézkedésekre az idén. Erősen megkérdőjelezhető az idei évre, de különösen a 2006-ra vállalt költségvetési deficitcél teljesíthetősége – állapítja meg az elemzőközpont, hozzátéve: az emelkedő államadósság miatt jövőre nem lehet számítani a kamategyenleg javulására, így a 2006-ra ígért 0,6 százalékos GDP-arányos hiánycsökkentéssel együtt összesen 700 milliárd forintos kiadáscsökkentésre, illetve bevételnövelésre lenne szükség. A választások közeledtével a kutatók nem tartják valószínűnek, hogy a kormány hajlandó lesz felvállalni az érdemi kiadáscsökkentésből fakadó népszerűségvesztést. Erősíti a jövő évi kockázatokat az elemzési központ szerint az is, hogy jövőre megtörténhet az eladósodott állami vállalatok – MÁV, BKV, NA Rt. és az Állami Autópálya Kezelő Rt. – adósságainak rendezése, ezek a szervezetek ugyanis hosszú távon működésképtelenné válhatnak a maguk előtt görgetett adósság miatt.
Kockázatos a magas deficit. A folyó fizetési mérleg tartósan magas hiánya sebezhetőséget jelent Magyarország számára – hangzott el a Magyar Nemzeti Bank külső egyensúlytalanságokról szóló tanulmányának tegnapi bemutatóján. Tóth Máté Barnabás, a jelentés készítője hangsúlyozta: a térségben csak hazánk küzd igen magas folyó hiánnyal, amelynek kockázata akkor kerül előtérbe, ha a jelenleg kedvező befektetői környezet megváltozik. Tóth aggasztónak értékelte azt is, hogy a magyar gazdaság többi szereplője után az államháztartás is „áttért” a devizában történő eladósodásra. A jegybanki tanulmány kitér a következő évek várható kockázati tényezőire, amelyekkel kapcsolatban megállapítja, hogy a külső egyensúlyi problémákat csak csökkenti, de nem oldja meg az euró bevezetése, amelynek céldátumát növekvő bizonytalanság övezi. (Sz. E.)