A csomag hétmillió eurót is kiutal arra, hogy kísérleti projektet dolgozzanak ki többek között a terrortámadások megelőzésére. A csomagot beterjesztő Frattini bizottsági alelnök szerint az „kiegyensúlyozott”, és „harmonizálni igyekszik a különféle alapvető jogokat, a biztonsági és adatvédelmet” a terrorizmus elleni harc rendvédelmi követelményeivel. A csomag – mint a tegnap reggeli brit Guardian írta – minden bizonnyal hatalmas vitát vált ki, ugyanis azt akarja elérni, hogy az újságok, a televíziós állomások és az internet ne működhessenek terroristák „propagandistájaként”, továbbá az európai médiának elő akar írni egyfajta „magatartási szabályzatot”.
Lapunk ezzel kapcsolatban felhívta a világ legnagyobb újságíró-szervezetét, a brüsszeli székhelyű Nemzetközi Újságíró-szövetséget, ahol Robert Shaw, a szövetség emberi jogokért felelős vezetője igen súlyos aggodalmának adott hangot, és kijelentette, hogy szervezete és a brit Statewatch máris tanácskozik az ügyben. Shaw elmondta, hogy az utóbbi években az Egyesült Államok és több európai ország erőfeszítéseket tett arra, hogy a médiát ellenőrzése alá vonja abban a kötélhúzásban, amely a „terrorizmus elleni harc” és a polgárok jogainak megvédése között folyik. Amit most az Európai Unió javasol, „arra még a hidegháború idején sem volt példa” – mondta lapunknak Shaw.
A csomag eredményeként az egyik állam polgárairól információkat adhatnak át egy másik államnak az illető tudta nélkül. „Egy magyar állampolgárról tehát a brit, majd az amerikai kormánynak adhatnak ki információt anélkül, hogy az illető tudná, mi történik vele, és miért vizsgálják” – mondta példaként Robert Shaw.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront