Csontlelet utalhat az ősi lábbelire

Hírösszefoglaló
2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz megmondani, hogy az emberek mióta viselnek cipőt. A bőr, inak, növényi rostok és egyéb, a kezdetleges lábbelik készítéséhez szükséges anyagok ugyanis jól lebomlanak. Így az archeológusok ilyen holmikra csak kilencezer évvel ezelőttről (a mai Kalifornia területén ) bukkantak.
Erik Trinkaus, a Washington University professzora kutatásai alapján viszont azt állítja, hogy őseink már 40–26 ezer évvel ezelőtt a lábat jól tartó alkalmatosságokat viseltek. Az amerikai antropológus a Journal Of Archeological Science szaklapban most közzétett tanulmánya szerint nem kérdéses, hogy az északon élők már ennél jóval korábban, félmillió évvel ezelőtt betekerték a lábaikat állatbőrökkel a hideg ellen, azonban ezekben szinte szabadon mozoghattak az ujjaik. A több tízezer éves csontleleteken megfigyelhető a nagylábujj kivételével az összes többi gyengülése, ezt az anatómiai változást csakis az erős lábbelik viselése okozhatta, hiszen a láb így kevésbé volt igénybe véve – véli a professzor.
A hipotézis alátámasztásául Trinkaus és munkatársai a többnyire mezítláb közlekedő őslakos amerikaiak a víz, valamint a hideg ellen védekezve hagyományosan feszesre húzott fókabőr csizmákat viselő alaszkai inuitok lábujjait hasonlították össze: utóbbiaknak gyengébb, vékonyabb lábujjaik voltak. Erik Trinkaus elméletével a University of Cambridge humán evolúciót vizsgáló professzora, Paul Mellars is egyetért, aki úgy véli, mindez azért is lehetséges, mert a felsőpaleolitikumban (35–10 ezer évvel ezelőtt) drámai változások mentek végbe az emberi viselkedésben. Őseink ekkor kezdtek művészeti alkotásokat, kőeszközöket és ékszereket is készíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.