Demokrácia Központ négypárti egyezséggel

Négypárti konszenzus létrejöttét követően tartotta meg tegnap alakuló ülését Budapesten az amerikai sugalmazásra a magyar állam által létrehozott Demokrácia Központ Közalapítvány kuratóriuma. A szervezet által működtetendő intézet feladata, hogy öszszegyűjtse a térség államainak demokratikus átmenetével kapcsolatos tapasztalatokat, és azokat a „demokratikus átalakulást kezdő és fontolgató országok” rendelkezésére bocsássa.

Munkatársunktól
2005. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk, a magyar fővárosban működő Demokrácia Központ ötlete Mark Palmer egykori nagykövet fejéből pattant ki, aki Kovács László egykori külügyminiszternek, majd annak uniós kiküldetését követően a washingtoni magyar követnek adta tovább ötletét. Simonyi András közvetítette a felvetést a magyar diplomácia új irányítója, Somogyi Ferenc felé, majd az amerikai kezdeményezést magáévá tette a budapesti kabinet, és elkezdődtek az egyeztetések a parlamenti pártokkal, hogy a közalapítvány és a központ működése mögött a teljes magyar törvényhozási politikai elit megegyezése álljon.
A végső egyezség tegnap a Külügyminisztérium épületében jött létre, s a politikai konszenzust a kuratóriumban helyet foglaló nevek fémjelzik. A kuratórium elnöke Göncz Árpád volt köztársasági elnök, egyik alelnöke Stumpf István, az Orbán-kormány kancelláriaminisztere lett, s az ötfős testületben helyet kapott még Boross Péter volt miniszterelnök, Szent-Iványi István szabad demokrata európai parlamenti képviselő és Vitányi Iván szocialista országgyűlési képviselő is. A központ igazgatójának Gyarmati István korábbi helyettes védelmi államtitkárt jelölték ki.
A külügyminiszter szerint „a Demokrácia Központ létrehozása szorosan illeszkedik Magyarország azon törekvéseihez, hogy saját hozzáadott értékeivel aktív szerepet játsszon a nemzetközi színtéren”. Alighanem a demokratizációt célzó közelmúltbeli amerikai kezdeményezésekkel kapcsolatos nemzetközi kételyekre válaszul a tárcavezető nem mulasztotta el leszögezni: „a Demokrácia Központnak semmiféle demokráciaexport jellegű törekvései nincsenek”. Úgy tudjuk, a szervezet éppen a túlzott amerikai kötődés miatt – annak mintegy ellensúlyozására – jelentős erőfeszítéseket tesz többek között hasonló profilú, nyugat-európai intézetekkel történő együttműködésre is.
A szervezet működéséhez a magyar kormányzat húszmillió forintos költségvetési támogatást biztosít, a projektek támogatására a külügyi tárca büdzséjéből nyújtanak mintegy ötvenmillió forintot. A hazai állami finanszírozás mellett információink szerint a központ tevékenységét több ország, külföldi és nemzetközi szervezet, sőt magánember is jelentős összegekkel támogatni fogja. Az alapítványt a washingtoni kormányzat legmagasabb köreiben is számon tartják, s általánosságban azt „Magyarországnak a terrorizmus elleni harchoz való hozzájárulásaként” értelmezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.