A MÁV Rt.-nek a nemzeti vagyonszerződés által felsorolt vagyontárgyak körében van a helye – e kérdésben egyetértés alakult ki azon a tegnapi konzultáción, amelyet Orbán Viktor Fidesz-elnök kezdeményezett szakemberekkel. A megbeszélésen részt vett Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének vezetője, Horváth László, a Vasutas Nyugdíjas Klubok Országos Szövetségének elnöke, Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke (az MDF elnökségének tagja), valamint Varga Mihály és Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnökei.
A tanácskozás után Orbán újságíróknak elmondta: arra jutottak, hogy a vasút a mai állapotában nem tehető alkalmassá arra, hogy bármelyik kormány gyors eladásban gondolkodhasson. Bár arról megoszlanak a vélemények, hogy milyen hosszú távon nem szabad a vasutat eladni, abban azonban mindenki egyetértett: a MÁV-ot a nemzeti vagyonszerződés vagyontárgyai közé kellene sorolni. – Vasútból csak egy van. Most a privatizációs törvény melléklete sorolja fel a tartós állami tulajdonú vállalatokat, ez azonban egyszerű többséggel – vagyis csak a kormánypártok szavazatával – is módosítható. A Fidesz által kezdeményezett nemzeti vagyonszerződés a parlament kétharmadának egyetértéséhez kötné ezt, ahogy Orbán fogalmazott, 15 év múltán végre egy végleges, visszavonhatatlanul erős garanciával védené meg e vagyontárgyakat. A Fidesz elnöke elmondta még, hogy a konzultáció résztvevői egyetértettek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének álláspontjával, amely szerint a privatizáció eddigi módja a magyar kis- és középvállalkozók számára veszteséges forma volt.
Gaskó István kijelentette, szerintük a MÁV-ot hosszú távon sem szabad privatizálni, még akkor sem, ha a jelenlegi nehéz helyzetéből kikecmeregne. Fontosnak nevezte, hogy azt az adósságot, amelyet az előző kormányok halmoztak fel a MÁV Rt.-vel szemben, teljesíteni kell ahhoz, hogy a cég talpra állhasson. Mint mondta, a személyi szállításnak, a pályavasúti szolgáltatásnak és az ezt kiszolgáló gépészeti üzletágnak egy cégen belül kell maradnia hosszú távon.
A résztvevők egyetértettek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének azon álláspontjával, amely szerint a privatizáció eddigi módja a magyar kis- és középvállalkozóknak veszteséges forma volt.
Zivatar és jégeső tör ránk, kiadták a narancs figyelmeztetést
