n Szabó Eszter–Dénes Zoltán
A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) kiírta a pályázatot a Balaton-part legnagyobb, még állami kézben lévő ingatlanegyüttesének eladására. A felhívás értelmében a jelentkezők november 2-ig adhatják le ajánlataikat az ötvenhektáros területen elhelyezkedő több szállóépületből, tucatnyi villából, konferenciaközpontból és uszodából álló ingatlanra. A pályázatok elbírálásánál a KVI azt az érdeklődőt részesíti előnyben, aki a teljes ingatlankomplexumra és a vagyonkezelői jogra együttesen tesz ajánlatot. A Club Aliga felgyorsított értékesítésére utal a kiírásnak az a pontja, amely meghatározza: amennyiben csak egy érvényes vételi ajánlat érkezik be, akkor nyilvános ártárgyalás helyett a KVI az ajánlat módosítására kérheti fel az ajánlattevőt. Az ingatlan vételárának legkésőbb jövő év elejéig be kell érkeznie a KVI-hez, egy összegben történő fizetés esetén ugyanis a vevőnek nyolc napon belül, míg részletfizetés esetén az adásvételi szerződés aláírásától számított 90 napon belül kell átutalnia a kialkudott összeget.
Az elmúlt időszakban felgyorsította a rábízott állami ingatlanok értékesítését a KVI, amely a Közbeszerzési Döntőbizottságot (KDb) is tájékoztatta arról, hogy a korábbiakhoz képest még több ingatlant szándékoznak értékesíteni az idén. Az eladások kibővítését Zelles Sándor, a KVI vezérigazgatója a KDb-hez írt levelében a kormány határozatával indokolta, megjegyezve, hogy az értékesítések hátterében a költségvetésben előírt bevételi tervek teljesítése áll, valamint az, hogy „a magas prioritású politikai, gazdasági céloknak” eleget tegyenek. A KVI-hez tartozó ingatlanok értékbecslésében és az eladások lebonyolításában a Leisztinger Tamás által fémjelzett Forrás Rt. is részt vesz.
Érnek a privatizációs botrányok. Szabálytalanságok kísérték a legnagyobb lengyel biztosítótársaság, a PZU privatizálásának körülményeit az ügyletet vizsgáló parlamenti bizottság szerint, amely a privatizációs megállapodás felbontására szólított fel, valamint a korábbi miniszterelnök személyi felelősségre vonását követelte – számolt be a Warsaw Business Journal cikke nyomán a Világgazdaság. Eközben a román miniszter, miután találkozott az észak-erdélyi autópálya építésével megbízott Bechtel társaság vezetőivel, már nem tervezi az elődje által aláírt szerződés felmondását. E bejelentésével egy időben ugyanakkor a Petrom olajtársaság magánkézbe adásának felülvizsgálatára tett utalásaival keltett ismét feltűnést. A Petrom többségi részét tavaly az osztrák OMV vásárolta fel. Traian Basescu kétségeit hangoztatta a privatizáció „korrektségét” illetően, s kijelentette: szakértői és tanácsadói a napokban átvizsgálják a privatizációs szerződést. Mint mondta, a felülvizsgálatot követően az ügylet feltételeit a nyilvánosság is megismerheti.
Nagyon ritka, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen interjút ad
