Eltérően értékelik a magyar politikusok a német választási eredményeket. Mindenki egy kicsit a saját szája íze szerint, és erősen a 2006-os magyarországi választásokra koncentrálva.
Orbán Viktor Brüsszelben elmondta, ismét bebizonyosodott, hogy nem szabad hinni a közvélemény-kutatások előrejelzéseinek. A Fidesz elnöke közölte, pártja már tegnap táviratban gratulált Angela Merkelnek. Hozzátette: örülnek annak, hogy új korszak veheti kezdetét Németországban, elsősorban a munkanélküliség orvoslása terén. A volt miniszterelnök örömmel fogadna egy radikális adócsökkentéssel fellépő kormányt, mert pártja abból is tapasztalatot szerezhet.
– Nem tartja-e képmutató magatartásnak Gerhard Schröder és pártja részéről azt, hogy míg odahaza elutasítanak mindenfajta együttműködést a volt kommunistákkal, addig a volt magas rangú kommunista funkcionáriusok által vezetett budapesti kormánnyal baráti kapcsolatokat tartanak fenn? – kérdezte lapunk Orbán Viktortól. A Fidesz elnöke elmondta: „a németországi koalícióalkotás a német emberek dolga”.
Szekeres Imre (MSZP) ugyanakkor tegnap azt közölte: örülne, ha Gerhard Schröder maradna a kancellár.
*
Belpolitikai párhuzamai is vannak a németországi választásoknak – vélekedett Wiener György szocialista képviselő, aki szerint az SPD felzárkózása mutatja, hogy legyenek bár kedvezőtlenek a közvélemény-kutatási adatok, nincsen reménytelen helyzet. „Az, hogy milyen kormány lesz Németországban, nyilván a koalíciós tárgyalásoktól függ; én jó esélyt látok arra, hogy a szociáldemokraták kormányozzanak, és bízom benne, hogy Gerhard Schröder lesz a kancellár” – nyilatkozta a hét végi németországi választások eredményét értékelve az MSZP elnökhelyettese tegnap az MTI-nek. Szekeres Imre szerint bebizonyosodott, hogy a választókkal való személyes kapcsolattartás fontosabb minden média- és marketingkampánynál. Mint beszámolt róla, ő maga személyesen látogatott ki a választások előtt Németországba, látta a Schröder–Merkel-tévévitát, később együtt tartózkodott Brandenburg tartományban az SPD elnökével. Azt tapasztalta, hogy a szociáldemokraták olyan személyes kontaktusra törekszenek a választókkal, amely megmozdítja a baloldal támogatóit. Kiss Péter kancelláriaminiszter arra a kérdésünkre, hogy a németországi kampány milyen elemeit érdemes átvenni Magyarországon, kifejtette: nagyon rövid volt a kampány (már csak a választások időközi jellege miatt is), ez pedig üdvözlendő. A korteskedés, nagyon helyesen, a választókkal való személyes kapcsolatteremtésre épült – mondta –, hozzátéve, jó, ha így van, ha a választók nem csak hivatkozási alapot jelentenek a politika számára, üdvözlendő, ha a programok kialakításában is jelen lehetnek.
Az SZDSZ-ben úgy látják, a legnagyobb győztes az FDP, amely majdnem megduplázta korábbi szavazatainak számát. Eörsi Mátyás SZDSZ-es ügyvivő szerint míg a nagy pártok egymást múlják felül a szociális ígérgetésekben, addig egy európai országban nagyon stabil támogatottsága van annak a pártnak, amely nyíltan kiáll a piacgazdaság alapvető értékei mellett. Dávid Ibolya, az MDF elnöke üdvözölte a konzervatív fordulatot, megjegyezve, hogy a német választók nem kértek a kétpártrendszerből.
Csaba László közgazdász, a Közép-európai Egyetem tanára azt a következtetést vonta le, hogy Németországban a nagyon gyors változásoknak továbbra sincs jelentős tábora, a németek többsége inkább a lassú átmenet híve.
Büntetések miatt alaposan megváltozott a Brit Nagydíj rajtsorrendje
