(Donyeck)
Miközben Kijevben egyre elkeseredettebben folyik a kettészakadt „narancsos” táboron belül a sárdobálás, az ország keleti régióiban némi elégtétellel hallgatják a nemrég még közösen az ő kiszorításukon munkálkodó erők kölcsönös vádaskodását. A valódi vezér nélkül maradt régi ellenzék abban azonban nem reménykedik, hogy rövid időn belül visszajuthat a hatalomba. Erre utalnak Viktor Janukovics visszafogott megszólalásai, ezt ugyancsak alátámasztja a donyecki hangulat. Semmiféle forradalomra vagy „ellenforradalomra” nem kell számítani Donyeckben, sőt még sztrájkokra sem, írja le a város hangulatát a Komszomolszkaja Pravda helyi kiadásának vezetője, Ruszlan Marmozov. A véleményeket alapvetően ellenzékből figyelő helyi erő számított a kormányválság kirobbanására, ám – mint a főszerkesztő fogalmaz – nem esik most hasra Julija Timosenko előtt.
Eközben a központi sajtó a „kompromatok” háborújának legújabb fejezeteit taglalja. Míg ugyanis a titkosszolgálatok lemondott vezetője Alekszandr Turcsinov újabb súlyos vádakkal állt elő, addig az elnök környezete Timosenkóra tüzel. Az egyik oldalról az államfő bizalmi emberének, Petro Porosenkónak sötét moldovai üzleteit teregetik ki, addig Juscsenko New Yorkból üzent Timosenkónak, hogy az még az egyesített energiarendszer vezetőjeként nyolcmilliárd hrivnyával (1 dollár körülbelül 5 hrivnya) károsította meg az államot. Mindez előrevetíti a kampány stílusát is.
Ismét előkerült az „orosz kártya” is, miután Leonyid Kravcsuk, Ukrajna első elnöke azzal vádolta meg Juscsenkót, hogy annak kampányát törvénytelenül támogatta külföldről a Londonban élő orosz oligarcha Borisz Berezovszkij, s ha ez bebizonyosodik, az akár az államfő leváltását is maga után vonhatja. Az elnök csapata azonnal ellentámadásba lendült, mondván, Moszkva titkos tervet készített elő Juscsenko megbuktatására. Ennek élesen ellentmond, hogy a Kreml a válság kezdete óta folyamatosan kiáll az ukrán elnök mellett. Mint ukrán szakértők fogalmaznak, Moszkvának nem érdeke Timosenko további erősödése.
Vizsgálat. Ivan Rizakot, a kárpátaljai megyei állami közigazgatási hivatal volt elnökét a múlt héten néhány napra ismét őrizetbe vették. A Janukovics-féle szociáldemokraták kárpátaljai szervezetének egykori titkárát hivatali túlkapással vádolják, s azzal gyanúsítják, hogy szerepet vállalt az ungvári egyetem rektorának meghurcolásában. A rektor később öngyilkos lett. (MN)