Több mint két éve zajlik a Phenjan atomprogramjának sorsáról szóló küzdelmes tárgyalássorozat, amelyben tegnap született sorsdöntő megállapodás a felek között. A megbeszélések negyedik fordulójának zárónapján a hat részt vevő ország képviselői elfogadták azt a zárónyilatkozatot, amelyben Észak-Korea ígéretet tett: lemond valamennyi nukleáris programjáról, visszatér az atomsorompó-egyezményhez, és aláveti magát a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrzéseinek. A kommunista állam vezetése mindezért cserébe gazdasági segélyezésre tart igényt. A felek „egyhangúlag megerősítették, hogy a hatpárti tárgyalások célja a Koreai-félsziget békés módon történő, ellenőrizhető denuklearizálása”. Az Egyesült Államok kijelentette: nem tart atomfegyvereket a Koreai-félszigeten, és nincs szándékában megtámadni Észak-Koreát sem nukleáris, sem hagyományos fegyverekkel. Kapcsolatát kívánja rendezni Phenjan és Tokió is – áll a nyilatkozatban. A két fél megoldani szándékozik „a fennálló, aggodalomra okot adó kérdéseket” – utalva Japán aggodalmaira több állampolgárának észak-koreai elrablását illetően.
A nyilatkozat kijelenti, hogy Kína, Japán, Dél-Korea, Oroszország és az Egyesült Államok energetikai segítséget nyújt Észak-Koreának, s gazdasági együttműködést szorgalmaznak az energia, a kereskedelem és a beruházás területein.
A közös nyilatkozatban Észak-Korea kinyilvánította jogát a békés célú atomenergia-termeléshez. A felek megállapodtak, egy későbbi időpontban tárgyalhatnak arról, hogy Phenjan a termeléshez szükséges könnyűvizes reaktorhoz juthasson. Az ország korábban – a Washingtonnal kötött 1994-es egyezményben – két könnyűvizes reaktor szállítására kapott ígéretet az atomfegyverekről való lemondás fejében, de az alku 2002-ben meghiúsult, amikor Észak-Korea beismerte, hogy titkos urándúsító-programja van.
Vu Ta-vej (Wu Dawei) kínai külügyminiszter-helyettes a közös közleményt „a több mint két éve kezdett hatoldalú tárgyalások legfontosabb eredményének” nevezte. Üdvözölte az elfogadott nyilatkozatot az amerikai főtárgyaló, Christopher Hill is. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a kérdés „még nincs megoldva”.
A tárgyalások következő fordulója novemberben kezdődik, a feladat a közös nyilatkozatban elfogadott pontok gyakorlati megvalósítása lesz.
Indulhat az Ellenőrzés. Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője tegnap kijelentette, mivel Észak-Korea ismét csatlakozik az atomsorompó-szerződéshez, területére minél előbb be kell engednie az ENSZ ellenőreit. A főigazgató emlékeztetett arra, hogy Észak-Korea 2003 januárja óta nem engedett a területére nemzetközi atomellenőröket, miután 2002 végén felmondta részvételét a nukleáris fegyverek elterjedését célzó atomsorompó-szerződésben. Az ismét meginduló nemzetközi ellenőrzés átfogó jellegű lesz. (MTI–MN)