Észak-Korea beadta a derekát

Észak-Korea leállítja nukleáris programját – ez áll abban a tegnap elfogadott közös nyilatkozatban, amelyről Pekingben állapodtak meg a hatoldalú tárgyalások résztvevői, Észak- és Dél-Korea, Kína, Japán, az Egyesült Államok és Oroszország.

Hírösszefoglaló
2005. 09. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint két éve zajlik a Phenjan atomprogramjának sorsáról szóló küzdelmes tárgyalássorozat, amelyben tegnap született sorsdöntő megállapodás a felek között. A megbeszélések negyedik fordulójának zárónapján a hat részt vevő ország képviselői elfogadták azt a zárónyilatkozatot, amelyben Észak-Korea ígéretet tett: lemond valamennyi nukleáris programjáról, visszatér az atomsorompó-egyezményhez, és aláveti magát a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrzéseinek. A kommunista állam vezetése mindezért cserébe gazdasági segélyezésre tart igényt. A felek „egyhangúlag megerősítették, hogy a hatpárti tárgyalások célja a Koreai-félsziget békés módon történő, ellenőrizhető denuklearizálása”. Az Egyesült Államok kijelentette: nem tart atomfegyvereket a Koreai-félszigeten, és nincs szándékában megtámadni Észak-Koreát sem nukleáris, sem hagyományos fegyverekkel. Kapcsolatát kívánja rendezni Phenjan és Tokió is – áll a nyilatkozatban. A két fél megoldani szándékozik „a fennálló, aggodalomra okot adó kérdéseket” – utalva Japán aggodalmaira több állampolgárának észak-koreai elrablását illetően.
A nyilatkozat kijelenti, hogy Kína, Japán, Dél-Korea, Oroszország és az Egyesült Államok energetikai segítséget nyújt Észak-Koreának, s gazdasági együttműködést szorgalmaznak az energia, a kereskedelem és a beruházás területein.
A közös nyilatkozatban Észak-Korea kinyilvánította jogát a békés célú atomenergia-termeléshez. A felek megállapodtak, egy későbbi időpontban tárgyalhatnak arról, hogy Phenjan a termeléshez szükséges könnyűvizes reaktorhoz juthasson. Az ország korábban – a Washingtonnal kötött 1994-es egyezményben – két könnyűvizes reaktor szállítására kapott ígéretet az atomfegyverekről való lemondás fejében, de az alku 2002-ben meghiúsult, amikor Észak-Korea beismerte, hogy titkos urándúsító-programja van.
Vu Ta-vej (Wu Dawei) kínai külügyminiszter-helyettes a közös közleményt „a több mint két éve kezdett hatoldalú tárgyalások legfontosabb eredményének” nevezte. Üdvözölte az elfogadott nyilatkozatot az amerikai főtárgyaló, Christopher Hill is. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a kérdés „még nincs megoldva”.
A tárgyalások következő fordulója novemberben kezdődik, a feladat a közös nyilatkozatban elfogadott pontok gyakorlati megvalósítása lesz.



Indulhat az Ellenőrzés. Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője tegnap kijelentette, mivel Észak-Korea ismét csatlakozik az atomsorompó-szerződéshez, területére minél előbb be kell engednie az ENSZ ellenőreit. A főigazgató emlékeztetett arra, hogy Észak-Korea 2003 januárja óta nem engedett a területére nemzetközi atomellenőröket, miután 2002 végén felmondta részvételét a nukleáris fegyverek elterjedését célzó atomsorompó-szerződésben. Az ismét meginduló nemzetközi ellenőrzés átfogó jellegű lesz. (MTI–MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.