Galileo magyarok nélkül

Nehéz helyzetben van ma Magyarországon a kutatás-fejlesztés, noha az Európai Unió számos más országában már rájöttek, hogy a tudományba fektetett pénz és energia, ha jól bánnak vele, idővel megtérül. Hazánk az EU első nagy közös programjában, a Galileo műholdas navigálási rendszer kiépítésében sem vesz aktívan részt, hiszen nem tagja az Európai Űrügynökségnek. A projekt brüsszeli raportőre, Barsiné Pataky Etelka szerint hátrányos helyzetünk miatt különös jelentőséget kap a magyar érdekek európai szintű képviselete.

György Zsombor
2005. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés információ jut el a magyar lakossághoz a nagyvilág tudományos életének eseményeiről, aki pedig elzártságunk ellenére a kutatás-fejlesztésre teszi fel az életét, itthon leggyakrabban nem találja meg számításait. Így veszik el a legtehetségesebb szakemberek jelentős része, akiket az Egyesült Államoktól Japánig és akár Indiáig tárt karokkal várnak a legmodernebb kutatóintézetek.
Barsiné Pataky Etelka – aki az európai műholdas helymeghatározó rendszer, a Galileo-projekt jelentéstevője – szerint Magyarországon az egyetemek mellett még nem jöttek létre azok a csoportosulások, amelyek tagjai egy érdekes felfedezésre rálelve olyan kisvállalkozásokat hoznának létre, amelyeket aztán az abban fantáziát látó, tőkével rendelkező cégek vagy maga az unió is támogathatna. Pedig – mint megemlítette – egykor az amerikai Szilícium-völgy is így alakult ki.
Magyarország ráadásul, úgy tűnik, az unió első közös nagy, mintegy 3,2 milliárd eurót felemésztő, ám később várhatóan jelentős hasznot hozó programjából, a Galileo útnak indításából is kimarad. Az Európai Űrügynökség tagsági díja ugyanis igen magas, ám aki befizet, az kutatási lehetőségekhez jut. Magyarországon a szaktudás terén nem lenne gond, egyelőre azonban meg kell elégednünk a felhasználás szintjével. Ez sem kis feladat azonban, így érdemes idejében elkezdeni a felkészülést.
A néppárti képviselő szerint a Galileo sokkal többet tud, mint az amerikai GPS és az orosz Glonassz, segítségével a civil felhasználók például immár méterre pontos információkat kaphatnak helyzetükről. Ráadásul – szemben a GPS-szel – polgári célokra készült, több szintet kínálva a felhasználóknak. Az első, a tájékozódást, út-cél meghatározást végző szint ingyenesen lesz elérhető, ám a szolgáltatók, különféle vállalatok például az áruszállítás, flottakövetés vagy a mezőgazdaság területén ennél magasabb szinten is használhatják majd a rendszert. A Galileo biztonsági szempontból is újítást hoz, hiszen általa a segélykérés is leegyszerűsödik. Barsiné Pataky Etelka szerint igen fontos lehet többek között a tengeri közlekedésben, hiszen a bajba kerülő hajós rögvest visszajelzést is kap a rendszertől, hogy vették-e az általa leadott jelet. A közösség által szabályozott, biztonsági kóddal ellátott szintet a hatóságok használhatják majd, például a szorosabb határőrizet érdekében. Barsiné azonban mindenekelőtt a kereskedelmi lehetőségeket emelte ki, mondván, a közösség komoly támogatást nyújtana a koncesszoroknak mindaddig, amíg a rendszer profitot nem termel számára. Attól a ponttól kezdve azonban, hogy az egyharmad részt állami, kétharmad részt magántőkén nyugvó Galileo révén a partner haszonra tesz szert, profitmegosztásra kerül sor. Számos szakértő a rendszer civil jellegének rendszeres hangoztatása ellenére máris elemezte a Galileo esetleges katonai felhasználásának lehetőségeit is, mondván, az európai projekt az Egyesült Államokra való ráutaltság enyhítését is célozhatja. Azt a magyar politikus asszony sem zárta ki, hogy a rendszert nem csak a civil életben használják majd, ám leszögezte: a Galileót kizárólag békefenntartói, s semmiféleképpen sem támadó feladatokra használják majd fel a 2010–2012 körüli teljes üzembe helyezését követően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.