A szombati belfasti utcai harcokat néhány órás feszült csend után vasárnap további összecsapások követték a biztonsági egységek és az unionista rendbontók között. Még súlyosabbá teszi a helyzetet az, hogy a zavargások Belfastból Antrim és Down grófság több más helységére is átterjedtek. Ismét benzinespalackokkal és házilag készített bombákkal dobálták a riadórendőrséget és a kivezényelt katonai egységeket. A zavargások súlyosságára jellemző, hogy a rendbontók éles fegyverekkel is tüzeltek a hatóságokra. Hétfő délig tizennyolc rohamrendőr sérüléséről érkezett jelentés, egy civilt pedig bombaszilánkok okozta sebekkel vittek kórházba.
Tizenhárom rendbontót letartóztattak, és tucatnyi alkalommal csak műanyag töltényekkel leadott sortűz állította meg a biztonsági erők támadóit. Egy községben kisebb kár keletkezett egy rendőrőrszobában.
Az Orániai Rend, az unionisták militáns szervezete tagadja, hogy része lett volna a zavargások megtervezésében, de Sir Hugh Orde észak-írországi rendőrfőnök kitart amellett, hogy az Orániai Rend robbantotta ki a zavargásokat. Ian Paisley tiszteletes, a Demokratikus Unionista Párt vezetője azt mondta, hogy a zavargásokat a katolikus lakónegyedektől való hatósági eltiltás okozta.
*
Kétségtelen, hogy a legsúlyosabb összecsapásokat a két, sokszor egymással is szemben álló unionista szervezet, az Unionista Védelmi Egyesület és az Unionista Önkéntes Erő kezdeményezte.
A véres rendbontás politikai következményeket vonhat maga után. A Sinn Féin egyik vezetője szerint az a baj, hogy az unionisták hathatós politikai vezetés nélkül maradtak. Peter Hain, a brit kormány északír ügyekkel foglalkozó minisztere tegnap hosszasan tárgyalt Sir Hugh Orde rendőrfőnökkel. Hain ezt követően úgy fogalmazott, hogy a támadások, valamint a brit hadsereg és az északír rendőrség elleni fegyverhasználat „nem lojalizmus, hanem gengszterizmus”.
A rendőrség tegnap több olyan páncélozott terepjárót mutatott be a sajtónak, amelyek oldalába automata fegyverekből kilőtt lövedékek fúródtak. Az egyik rendőrségi jármű oldalablakait is géppisztolygolyók ütötték át; a rendőrség szerint ez egyértelmű jele annak, hogy az utcára vonult protestáns csoportok kifejezetten emberölési szándékkal használták fegyvereiket a karhatalom ellen.
Belfasttól nem messze fegyveresek eltérítettek egy utasokkal teli buszt, a rajta utazókat kirabolták, majd leszállították őket a járműről, és felgyújtották azt. Az MTI által idézett londoni kommentárok szerint a zavargások két éjszakája után Belfast ismét olyan képet mutat, mint harminc éve, a felekezeti viszály legsötétebb időszakában.
Ha az unionista ultráknak az volt a célja, hogy elszabotálják az északír békefolyamatot és az alkotmányos rend – az 1998-as „nagypénteki megállapodásban” lefektetett – helyreállítását, könnyen lehet, hogy elérték céljukat.
Benézte a kanyart az idős férfi, végül a plázában kötött ki, de ezzel sem ért véget a történet + videó
