Amikor Valerij Trojenov őrnagy múlt csütörtökön Szu–27-es vadászgépével felszállt ezredének Logyeinoje Poljében lévő bázisáról, hogy Kalinyingrádba repüljön, aligha sejtette, hogy rövidesen egy Oroszország és a NATO közti súlyos incidens főszereplőjévé válik, ami a hidegháborús időket idézi. Míg a kötelékének többi tagja az észt légtér szabályainak megszegésével ugyan, de eljutott úti céljához, addig Trojenov repülése Litvánia felett ért csúfos véget: a 36 éves pilóta katapultálni kényszerült, vörös csillagos gépe Kaunastól mintegy 50 kilométerre csapódott a földbe.
Megfigyelők már korábban sejtették, hogy a balti országok tavalyi NATO-csatlakozása óta megnövekedett katonai aktivitás előbb-utóbb súlyosabb eseményhez vezethet. Észtország, Lettország és Litvánia légterét azóta ugyanis a szövetség többi tagállamának vadászrepülői őrzik, amelyek a Sialuai támaszponton állomásoznak három hónapos váltásban. A fejleményre az orosz légierő repülései gyakoriságának fokozásával válaszolt, azzal a katonailag teljesen racionális céllal, hogy tesztelje a NATO baltikumi készültségi erőit. Csütörtökön a litván légteret megsértő, majd ott balesetet szenvedő orosz Szuhojra a Luftwaffe régi Phantom vadászgépeit mozgósították, igaz, a végkifejletbe már nem szólhattak bele a német vendégpilóták.
Az ejtőernyőn aláereszkedő orosz repülőgép-vezetőt rövid úton elfogták, és az ügyben nyomban vizsgálatot indított a litván védelmi miniszter. Trojenovot már többször kihallgatták, az eljárás alkalmával a helyszínre menesztett orosz szakemberek is jelen lehettek. Bár a felek igyekeztek önmérsékletet tanúsítani nyilatkozataikban, Vilnius leszögezte, hogy nincs szó kétoldalú vizsgálatról, az oroszok legfeljebb a nemzetközi jog alapján megfigyelőkkel vehetnek részt a bizottság munkájában. A balesetet műszaki hibának tulajdonító indoklással egyelőre mindenki egyetért, a litvánok meg is találták a Szuhoj fekete dobozát. Megfigyelők mindazonáltal emlékeztetnek arra, hogy az orosz gépek repülésének hátteréről kevés adat áll rendelkezésre. Bár moszkvai közlés szerint egy A–50-es légtérfelderítő társaságában gyakorlatra repültek Kalinyingrádba az orosz vadászgépek, a lezuhant Szuhoj roncsai között talált éles rakétákból akár másra is lehetne következtetni.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
