Benedek András, az NKÖM közigazgatási államtitkára nyitotta meg a konferenciát; köszöntőjében kiemelte, hogy míg a hetvenes évekig a kulturális iparág negatív kifejezés volt, mára ez megváltozott, a legjobb példa rá a hazai filmipar. „A filmipar egyre inkább gazdasági tényező. S habár a kultúrafinanszírozásban nagy a feszültség, pozitív példa lehet a hazai filmtörvény” – mondta az államtitkár. Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank Rt. vezérigazgatója elmondta: sokak szerint a film nagy üzlet, nagy kockázat, de ők tények alapján dolgoznak. „A hitelforráshiány azonban már nem lehet probléma” – jelentette ki. A bank filmgyártáshoz és filmterjesztéshez kapcsolódó beruházási hitellehetőségeit Aladics Sándor vezérigazgató-helyettes ismertette.
Benedek András előadása elején kijelentette, hogy „a cél a kulturális finanszírozás átalakítása a gazdasági szereplők bevonásával, az állam és a magánszféra együttműködésének erősítése. A magyar filmiparban ez részben már el is indult”. Az államtitkár a filmtörvényre utalva elmondta, hogy a tavaly áprilisban életbe lépett törvény hatásaként 19 külföldi és 27 koprodukciós film készült itthon, amelyek kapcsán 19 milliárd forintot költöttek itt el. A Magyar Mozgókép Közalapítvány főtitkára a közalapítvány múltjának rövid felidézése után az infrastruktúra fejlesztésének fontosságát emelte ki, amelyhez további források bevonására van szükség. Tóth Erzsébet hozzátette: „A filmes szakképzés és az oktatás fejlesztésére is szükség van. A falak ereje nem a kövekben, hanem a lelkekben van” – idézte Dobó Istvánt.
Szomjas György, a Magyar Filmművészek Szövetségének főtitkára: Már tavaly év végén kiderült, hogy az MMK költségvetése közel a felére csökken, amelyből most még a maradványképzés miatt csaknem 700 millió forintot kell átcsoportosítaniuk. Kedvezők az adókedvezmények és a hitellehetőségek, ugyanakkor az nem jó, hogy eközben jelentős mértékben csökken a film állami támogatása.
Durst György, a Duna Műhely vezetője: Jelentős mértékben nőttek a hazai filmes bérmunkák és a koprodukciók, azonban jóval kisebb mértékű a hazai produkciók számának gyarapodása. Valóban fontos a magántőke bevonása, azonban szükséges lenne kivételes támogatás kialakítására is a nemzeti kultúra fenntartása érdekében.
Sinner óriási bajban volt, szettet sem nyert, mégis továbbjutott
