Izrael mint „lelki idol”

Joó István
2005. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érthető, ha a hazai zsidóságot, mint a világ évezredek óta szétszóratásban lévő zsidóságának többi részét is, különleges lelki kapcsolat fűzi Izraelhez, hiszen a zsidó állam a spirituális egységet jelképezi számára – mondta lapunknak Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) új elnöke tegnap a Magyar–Izraeli Baráti Társaság rendezvényén. A fővendég kifejtette: mivel Izrael a közös gyökerek miatt egyfajta „lelki idol” a zsidó felekezetűeknek, ezért az, ami Izraelben történik és ahogyan arra Magyarországon reagálnak, érzékenyen érinti a zsidóságot. A Mazsihisz elnöke furcsállotta, hogy a baloldali sajtó még mindig nem szakadt el eléggé attól a beállítástól, amelyet a diktatúra idején Moszkva szabott meg, ráadásul szerinte a konzervatív médiumok még inkább palesztinok iránti elfogultsággal ítélik meg a szentföldi eseményeket.
Közbevetésünkre, a hazai zsidóság Izrael iránti kötődése a mindenkori izraeli hatalommal való azonosulást jelenti-e, Feldmájer úgy felelt: „Nem hinném, hogy magyarországi zsidó közösségnek kellő ismerete vagy joga volna ahhoz, hogy véleményt nyilvánítson az izraeli napi politika részletkérdéseiben. A stratégiai nézőpont viszont közös, például hogy Izraelnek léteznie kell, békés és biztonságos határok között.” A Mazsihisz-elnök úgy vélte, a hazai zsidók kettős identitása hasonlít egy harmadik generációs, az anyanyelvét már nem beszélő amerikai magyaréhoz, hiszen egy amerikai magyarnak nem kérdés, hogy ő amerikai, egy magyarországi zsidónak sem, hogy magyar.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.