Jó viszony a győztes táborban

Nem fenyegeti veszély a jobboldali koalíció nyugodt kormányzását Lengyelországban. A vasárnapi választások győztesei stabil többséget élvezhetnek majd a megalakuló parlamentben, a mandátumok kétharmadát azonban a várakozásokkal ellentétben nem sikerült megszerezniük.

Görömbölyi Dávid
2005. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tisztul a kép a szejm majdani összetételét illetően. A legnagyobb, 151 fős frakcióval a győztes Jog és Igazságosság (PiS) rendelkezik majd, őket közvetlenül követi a leendő koalíciós partner, a Polgári Platform (PO) 123 képviselővel. A Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) képviselőcsoportja mindöszsze 51 fős lesz, a szocialistákat a populista Önvédelem (SO) is maga mögé utasította. A törvényhozásban jelen lesz még a Lengyel Családok Ligája és a Lengyel Parasztpárt is. Egyéni körzetből – kisebb meglepetésre – parlamentbe jutott még egy német nemzetiségi jelölt is.
Bár a fentiek alapján a kétharmados többség nem áll a leendő PiS–PO-koalíció rendelkezésére, a lengyel alkotmány hosszú ideje esedékes módosításának kérdése már a választások éjszakáján előkerült, mégpedig a jelenlegi elnök, Aleksander Kwasniewski optimista beszédében. A széles körű összefogást szorgalmazó államfő az ideológiáktól független konszenzus keresését kérte az állam új vezetőitől, s végül sikeres új parlamentet kívánt Lengyelországnak. A választás másnapján megkezdődtek az első informális egyeztetések a két győztes között. Bár programjaik különböznek, a viszony egyelőre felhőtlennek tűnik. A reggeli televíziós műsorok egyike sem tudott kritikus megjegyzést kicsikarni a vezetőkből, a választási közvetítés során pedig az egész ország láthatta, amint Donald Tusk és Lech Kaczynski, az elnökválasztás esélyes jelöltjei baráti hangnemben, kölcsönösen üdvözölték egymás családját.
A Donald Tusk fölényes vezetése miatt sokak által már lefutottnak tekintett elnökválasztás mindazonáltal – a tegnapi eredmények ismeretében – hozhat még meglepetéseket. A PiS a pártok versenyében néhány nap alatt nagyszerű hajrával fordítani tudott a PO-val szemben, ez pedig lendíthet az elnökjelölt, Lech Kaczynski pozícióján. Szimpátiát váltott ki a közvéleményben Lech ikertestvérének, a pártelnök Jaroslaw Kaczynskinek az a bejelentése is, amely szerint amennyiben 45 perccel fiatalabb öccsét elnökké választják, nem vállalja a miniszterelnöki tisztséget.
Tusk a közvélemény-kutatások szerint egyelőre biztosan vezet, könnyen lehet azonban, hogy egy új szereplő is felzárkózik az éllovasok mögé. A baloldali Kwasniewski elnök egyeztetést kezdeményezett az SLD és a parlamentből kiesett Szociáldemokrata Párt (SdPl) között, amelyeknek az előbbiekkel ellentétben van jelöltjük az elnöki posztra, mégpedig Marek Borowski személyében. A közélet kedvelt alakjaként Borowski sokáig a baloldal egyik vezetője volt, s az utóbbi évek korrupciós botrányai is elkerülték. Megfelelő választás lehet tehát mind az SLD-szavazóknak, mind pedig azon baloldali érzelmű polgároknak, akik a jelenlegi kormányban csalódtak, de talán túlzottnak érzik a jobboldal előretörését.
Az elnökségért folyó küzdelem a pártok csatája után ma kezdődik. Az első fordulót október 9-én rendezik, a másodikra – szükség esetén – két héttel később kerül majd sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.