A kanadai Gabriel Resources Ltd. nyilvános internetes hangüzenetében megszólalt Raphael Girard, Kanada volt romániai nagykövete is, aki újabban a vállalat vezetésében kamatoztatja tudását. Girardról a www.rosiamontana. org honlapon azt olvashatjuk, hogy három évig vezette keleti szomszédunknál a kanadai nagykövetséget, és 2003-ban hagyta el hivatalát.
A diplomata múlt év tavaszán került a Gabriel Resources vezető tanácsába. A komoly romániai befolyással rendelkező exnagykövetet Alan Hill, a RMGC vezérigazgatója is méltatta, aki szerint Girard úr „tapasztalatát és kapcsolatait” tekintve felbecsülhetetlen érték a vállalat számára.
Girardék szempontjából nem jó hír, hogy az Európai Parlament elfogadta a bányászati hulladékok kezelésére vonatkozó irányelv tervezetét, és már csak az unió tagországait képviselő tanács helybenhagyására van szükség ahhoz, hogy a jogszabály hatályba léphessen. Magyarországi képviselők úgy vélik, ez garanciát nyújthatna az ellen, hogy az aranybányák ciánszennyezése az uniós tagállamokban, illetve a tagjelölt országokban környezeti katasztrófát okozhasson.
A Torontóban székelő Gabriel Resources Ltd. a kanadai–román Rosia Montana Gold Corporation 80 százalékos főrészvényese, míg a Minvest román állami bányatársaság csaknem 20 százalékkal van jelen a cégben. Az erdélyi Verespatakon Európa legnagyobb külszíni aranybányáját szeretnék felépíteni, amely legalább 330 tonna arany és 1300 tonna ezüst kitermelésével kecsegtet. A bányaművelést mindössze tizenhét évre tervezik, ezalatt a cég több mint 4 milliárd dolláros bevételre számít.
A projekt környezeti kockázataira több civil szervezet, köztük a verespataki Alburnus Maior környezetvédő egyesület is felhívta a figyelmet. Az Alburnus Maior most arra kérte a nemzetközi civil társadalmat, hogy a kanadai nagykövetségeknek címzett tiltakozó leveleikkel kérjenek magyarázatot a cikk elején említett kijelentésekre.
Ezért szerencse, hogy Magyar Péter nincs döntéshozó pozícióban + videó
